Arınç da mayın tartışmasına katıldı

Arınç da mayın tartışmasına katıldı.10744
  • Giriş : 23.05.2009 / 20:17:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suriye sınırlarındaki mayınların temizlenmesi konusunun, ne vatanseverlik ne de vatan düşmanlığı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arınç, Manisa'nın Turgutlu'da Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine ilişkin kanun tasarısıyla ilgili TBMM'de haksız eleştiriler olduğunu belirtti.

Arınç,"Özellikle CHP ve MHP, kanunla doğrudan ilgisi olmayan konuları gündeme getirerek Hükümeti sadece yanlış yapmakla değil, neredeyse ihanetle suçluyor. Çok yanlış. Bir defa bu konu, çok teknik konudur. Yıllarca evvel döşenmiş mayınlar var o bölgede. Suriye kendi tarafındaki mayınları temizledi, tarıma açtı. Türkiye tarafında da büyükçe bir arazide mayınların temizlenip, tarıma açılması düşünülüyor. Artık Türkiye, sınırlarında beraber bulunduğu ülkelerle sıfır sorun yaşayan bir ülkedir"diye konuştu.

Türkiye'de mayın temizleme işi yapan bir askeri bölük olduğunu ve bunların kendilerine devredilen küçük yerleri zaman içinde temizlediğini anlatan Bülent Arınç, şöyle devam etti:

"Ama böylesine muhtevalı, kapsamlı bir temizlik için Genelkurmayımızın, Silahlı Kuvvetlerin içerisinde yeterli donanım ve eleman maalesef bulunmuyor. Yoksa öncelikle Silahlı Kuvvetlerin, kendi döşedikleri mayınları elbette zaman içinde kaldırması gerekirdi. Bu 5 seneden beri tartışması yapılan bir konu. Öncelikle Genelkurmaya bu konuda yetki verildi, kendilerine imkan tanındı. Onlar böyle kapsamlı bir temizliği yapamayacaklarını söyledi.

Daha sonra NATO imkanları çerçevesinde NAMSA diye bir kuruluş var. Onun bu işi yapabileceği düşünüldü. Onlar da böyle kapsamlı bir temizliği bu kadar kısa zamanda yapamayacaklarını söyledi. Dolayısıyla bunun hizmet alımı suretiyle yapılması ve daha sonra temizleme alanının, yap işlet devret modeliyle tarıma açık hale getirilmesi düşünüldü. Konu ne vatanseverlik ne de vatan düşmanlığı. Bu sınırlar, bize ait topraklardır. Elbette hudut güvenliğimizin sağlanması bakımından güvenlik şeridi de bırakılmaktadır. Bununla ilgili askeri ve teknik konulara çok önem veriliyor. Tabii ki böyle masraflı bir işi alabilecek firmanın da buradan çalıştırmak üzere kar etmesi lazım."


"MUHALEFET İSTİSMAR EDİYOR"

Muhalefetin ihaleyi alacak firmanın "Musevi ya da Yahudi firmalar olacağını" söylediğini ifade eden Bakan Arınç, şunları kaydetti:

"Birincisi bu çok kötü bir ayrımcılıktır. İkincisi şimdiden nasıl ve kimin bu ihaleyi alacağını nereden biliyorlar? Bunu sorduğunuzda cevabını alamıyorsunuz. Cevabını veremezler, çünkü böyle bir şey yok. İhaleyi verip vermeme konusunda, ihaleyi yapan makamın yetkisi olduğuna göre, nasıl böyle bir korkuyla bu kanunun çıkmasını engellemeye çalışıyorlar, doğrusu bunu anlamak mümkün değildir.

Kanun çıkacaktır, bildiğim kadarıyla son iki maddesi geldi. Böylesine yüksek maliyetli bir işi yapabilecek firma bulunabilirse, tabii ki bir yarışma suretiyle, açık ihale suretiyle yapılacaktır. Bu topraklarda organik tarım yapılması konusunda yap işlet devret modeli uygulanabilecektir. Muhalefet maalesef bu konuyu istismar ediyor. Gerçek onların söylediği konular gibi değil."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*