Arınç; 'Dili geliştirmek herkesin görevi'

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Dilimizin yabancı unsurlardan arındırılması, dünyada yaşanmakta olan hızlı değişimlere uyum sağlayarak geliştirilmesi hepimizin başta gelen görevi olmalıdır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bülent Arınç, mesajında, "Büyük Önder Atatürk, dil bağımsızlığını, siyasal ve ulusal bağımsızlığın ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirmiş, Türk diline gereken önemin verilmesini istemiştir. Dilimizin yabancı dillerin etkisinden arındırılmasının önemini de kurduğu Türk Dil Kurumu ile açıkça ortaya koymuştur" ifadelerine yer verdi.

İnsanlar arasında iletişimi sağlayan en önemli unsurun dil olduğunu, dilin aynı zamanda toplulukları millet yapan, geleneklerini, tarihini gelecek nesillere aktaran ve birliği sağlayan en önemli kültür unsuru olduğunu vurgulayan Bülent Arınç, Karamanoğlu Mehmet Bey'in 729 yıl önce Türkçe'nin korunması için çıkardığı fermanı ile Türkçe'nin, onu berrak ve yalın biçimde kullanan, verdiği mesajlarla hem kendi zamanını hem de sonraki çağları etkileyen Yunus Emre'nin katkılarıyla gelişerek olgunlaştığını kaydetti.

Arınç mesajında şu ifadelere yer verdi: "Şairin deyimiyle 'Annemizin ak sütü kadar helal ve temiz' olan, sözcük, kavram ve terim zenginliği ile dünyadaki büyük dillerin başında yer alan dilimizin yabancı unsurlardan arındırılması, dünyada yaşanmakta olan hızlı değişimlere uyum sağlayarak geliştirilmesi hepimizin başta gelen görevi olmalıdır. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Etkinlikleri vesilesiyle, Türkçemizin geliştirilmesine ve gelecek nesillere, saf, temiz ve zengin bir dil olarak aktarılmasına katkıda bulunan herkese şükran duygularımı iletiyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious