Arınç: Dweik'i serbest bırakın!

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Arınç, İsrail'in tutukladığı Filistin Yasama Konseyi Başkanı'nın serbest bırakılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arınç, İslam Konferansı Örgütü Parlamenterler Birliği (İKOPAB) Dönem Başkanı sıfatıyla yaptığı yazılı açıklamada, Dweik'in 5 Ağustos Cumartesi günü İsrail tarafından tutuklanmasını esefle karşıladı ve bu durumu süratle düzeltilmesi gereken vahim bir hata olarak nitelendirdi.

TBMM Başkanı Arınç, şunları kaydetti: ''Filistin Ulusal Yönetimi Hükümetinin 8 bakanı ve 20 parlamenterini 28 Haziran 2006 tarihinden beri gözaltında bulunduran İsrail, bu eylemiyle Filistin demokrasisini ve kurumlarını zayıflatmaya yönelik girişimlerini kaygı verici bir boyuta taşımıştır.

Filistin halkının özgür iradesiyle seçtiği temsilcilerinin maruz kaldığı bu muamele, Filistin'in demokratikleşme süreci üzerinde yıkıcı etkiler yaratmakta ve Ortadoğu barış sürecinin canlandırılmasına yönelik umutları gölgelemektedir. Filistin halkının barış sürecine inancını sarsan bu tür gelişmeler, uzun vadede hiç kimsenin çıkarına hizmet etmeyecektir.

Bu çerçevede, başta Yasama Konseyi Başkanı Sayın Dweik olmak üzere, tutuklu ulunan tüm Filistinli parlamenter ve bakanların ivedilikle serbest bırakılmalarını önemle talep ediyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious