Arinç: Eşlerimizi kölemi zannettiniz

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan R.T. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması halinde eşinin başını açması gerektiği yönündeki tartışmaları, 'kadına karşı bir saygısızlık' dolarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Bülent Arınç, bir gazeticinin Başbakan Erdoğan'ın, "Birileri Allan korusun eşimizin başını açmamızı istiyor" şeklindeki sözlerini hatırlatarak Cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki tartışmaları hatırlatması üzerine Bülent Arınç, Meclis Başkanı olarak kendisini ilgilendiren asıl konunun, Cumhurbaşkanlığı seçiminin Meclis'te Anayasa'nın belirlediği esaslar doğrultusunda yapılması olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili sürecin 16 Nisan-16 Mayıs arasında cereyan edeceğini vurgulayan Arınç, Cumhurbaşkanı'nın eşinin kıyafetiyle ilgili tartışmaların kadına yapılmış bir saygısızlık olduğunu vurguladı.

Türkiye'de belli konumlara gelmiş insanların bu konuda gelişi güzel konuştuğunu dile getiren Arınç, şöyle konuştu: "Bunlara kızmıyorum ama üzülüyorum. Demek ki böyle bilinçsiz insanlar Türkiye'de zaman zaman önemli mevkilere gelmişler. O da şudur: 'Eşlerinize söyleyin, başlarınızı açsınlar'... Siz bizim eşlerimizi köle mi zannediyorsunuz? Siz bizim eşlerimize 'başını kapat' dediğimizde kapattğını, 'başını aç' dediğimizde açtığını mı zannediyorsunuz? Siz kadına saygı diye birşey bilmez misiniz? Bu bu kadar basit bir molay mı? Kendi hür iradesiyle kendi kıyafetini belirlemiş insanlara, bir eş de olsanız, 'onu çıkar bunu tak' deme hakkına sahip misiniz? Bu kadına karşı bir ayrımcılık olmaz mı? Bundan daha büyük bir saygısızlık düşünebiliyor musunuz?"

Birilerinin daha önce, "Kumaş fabrikalarını kapatalım da örtü yapacak kumaş bulamasınlar" diye fikir geliştirdiğini hatırlatan Bülent Arınç, "Cumhurbaşkanı eşi başını açmalı" sözünün bu fikre benzediğini söyledi. Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan'a yöneltilen bu sorunun muhattabı olması halinde, "Benim eşime böyle bir teklifte bulunacak kadar düşük bir insan olduğumu zannediyorsanız, size bunun hesabını sorarım. Böyle bir saygısızlık yapılmaz" şeklinde cevap vereceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious