Arınç fena kızdı !

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Arınç: "Bu millet bir avuç çapulcuya haddini bildirecektir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sakarya Zaferi'nin yıldönümü için düzenlenen törende konuşan TBMM Başkanı Bülent Arınç, ülkedeki kardeşliği bozmak isteyen, insanları birbirine düşürmek isteyen bölücülere, teröristlere karşı uyanık olunması gerektiğini belirtti. Arınç, "Bu millet Sakarya'da düşmana nasıl haddini bildirdiyse bir avuç çapulcuya da haddini bildirecek güçtedir'' dedi.

Sakarya Zaferinin 85. yıldönümü dolayısıyla Polatlı Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi.Törene katılan TBMM Başkanı Bülent Arınç, burada yaptığı konuşmada, Ülkedeki kardeşliği bozmak isteyen, insanları birbirine düşürmek isteyen bölücülere, teröristlere karşı uyanık olunması gerektiğini belirterek, ''Bu millet Sakarya'da düşmana nasıl haddini bildirdiyse bir avuç çapulcuya da haddini bildirecek güçtedir'' diye konuştu.

Arınç, burada yaptığı konuşmada, bugün bu meydanda toplanan halkı, tıpkı o gün olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde görmenin şehitleri yattıkları yerde rahat ettirecek en güzel davranış olacağını belirterek şöyle konuştu: "Bugün hala bu topraklar için şehit veriyoruz, kan veriyoruz, can veriyoruz. Daha binlerce can vermeye de hazır bekleyen çocuklarımız var. Bizi biz yapan, bu milleti büyük yapan, bu ülkeyi güçlü yapan şey de işte bu fedakarlıktır, bu birlikteliktir. Bizim kardeşliğimizi bozmak isteyen, bizi birbirimize düşürmek isteyen bölücülere, teröristlere karşı uyanık olmak zorundayız. Bu millet Sakarya'da düşmana nasıl haddini bildirdiyse bir avuç çapulcuya da haddini bildirecek güçtedir. Gelin bizi birbirimize düşürmek isteyenlere bir mesaj verin. Yeniden kucaklaşın. Yeniden Meclisimizle, devletimizle, ordumuzla, hükümetimizle kucaklaşın.''

Türk milletini korkutmak isteyenlere, bölmek isteyenlere, halkı kışkırtmak isteyenlere söylenecek sözü olduğunu ifade eden Arınç "Bu vatanın her karışı için kanımızı dökmeye, canımızı vermeye hazırız. Milletiyle hazırız, Meclisiyle hazırız, ordusuyla hazırız, polisiyle hazırız. Tüm dünya bunu böyle bilsin, böyle bellesin." dedi.

Arınç, dün akşam Diyarbakır'da meydana gelen bombalı saldırıya da dikkati çekerek, burada 11 masum vatandaşın hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğrendiğini ifade etti. Arınç, "Bunların yarısı da çocuklarımızdır. Bu büyük bir vahşettir. Bu vahşeti söndürmeye, bu vahşeti önlemeye bu milletin gücü yeter. Bize düşen; bu bölgenin sahiplerine, yöneticilerine düşen şey, bu adı bilinmeyen kahramanların hatırasını yaşatarak, yeni kuşaklara aktarmaktır'' diye konuştu.

Arınç, Büyük Millet Meclisi'nin 5 Ağustos 1921'de Mustafa Kemal'i "başkomutan" olarak atadığı karar metninin kopyasını, Alagöz Karargah Müzesi'nde sergilenmek üzere Topçu ve Füze Okulu Komutanı Tümgeneral Yaşar Cihansız'a, Sakarya Zaferi'nden sonra Mustafa Kemal Atatürk'e ''Gazilik'' unvanı ve "Mareşallik" rütbesi verilmesine ilişkin kanun metninin kopyasını da Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik'e takdim etti.

Bülent Arınç'ın konuşmasının ardından düzenlenen resmi geçiş töreninde, protokol ve izleyiciler önünden geçen; TSK Mehteran Bölüğü, TSK Atlı Süvari Bölüğü, TSK Tarihi Bölük ve TSK Yaya ve Motorlu Askeri Birlikleri büyük alkış topladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious