Arınç: Genelkurmay'ın açıklaması yerindedir

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanlığının dünkü açıklamasının "yerinde" olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arınç, "Terör örgütüyle ilişkisi olan bazı eski milletvekillerinin maaşlarının kesilmesi" tartışmalarıyla ilgili olarak, "Emekli Sandığı ile irtibatlı olarak bu konunun yeniden ele alınması arzu ediliyorsa, bu, bir kanun mevzuudur. Ancak kanunda da kazanılmış haklara da saygı gösterilmesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu başkanlığındaki heyeti kabul eden Arınç, bir gazetecinin Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamayı hatırlatarak, "Eski üye sıfatıyla TBMM’den maaş almaya devam eden teröristler olduğu açıklandı. Siz bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu durumu değiştirmek için, maaş almalarını önlemek için herhangi bir şey yapılabilir mi?" sorusunu yanıtladı.
Genelkurmay Başkanlığının dünkü açıklamasının "yerinde" olduğunu belirten Bülent Arınç, şöyle konuştu:
"Bana Portekiz’deki temaslarım sorasında basın mensupları sorduğunda, ’Sayın Genelkurmay Başkanının ağzından böyle bir açıklamayı duymadım. ama bazı gazetelerde böyle bir konuşma yapıldığından bahsediliyor. Biz kendisiyle görüştüğümüzde böyle bir konu mevzubahis edilmemişti. Eğer (TBMM ile terör örgütü arasında böyle bir irtibat, bir ilişki var) deniliyorsa bundan fevkalade üzüntü duyarız. Ama kendisi açıklamadıkça ve kendisinden bu konu ortaya konulmadıkça sadece gazetedeki haberlere bakarak bir şey söylemek spekülasyon olur’ demiştim.
Demek ki aynı konu üzerinde durulduğu için Genelkurmay Başkanlığı doğru bir açıklama yaptı ve bugünkü meclisimizin kurum olarak böyle bir irtibatla ilgilendirilmediği, böyle bir şeyin söylenmediği; ancak geçmişte bazı milletvekillerinin, özellikle şimdi yurtdışında bulunan birkaç kişinin kastedildiği ifade edildi.
Açıklama yapılması güzeldir, doğrudur, yerindedir. Ancak bu tür olayları, gazete başlıklarıyla veya gazete başlıklarına akseden haberlerle konuşmak yerine, -her zaman bir araya gelebiliyoruz, her zaman birlikte oluyoruz- bu konuyla ilgili düşünceler varsa benim karşı tarafa, karşı tarafın bana söylemesi çok daha iyi olur ve bir takım yanlış anlaşılmaları çok baştan gidermiş oluruz."

"ABARTILDIĞI KADAR BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL"
TBMM Başkanı Arınç, söz konusu eski milletvekillerinin maaşlarıyla ilgili konunun kendi başkanlığından önce de TBMM’de konuşulduğunu ve tartışıldığına işaret ederek, 1994 yılında DEP’in kapatılmasıyla milletvekillerinin bir kısmının cezaevine gitmesi, bir kısmının cezaevi dışında kalması, bazılarının yurtdışına giderek orada örgütsel bazı faaliyetlerde bulunmasının bir gerçek olduğunu vurguladı.
"Bunlardan hangisi ne kadar maaş alıyor?" konusunun soru önergelerine verilen cevaplarla yerine getirildiğini anlatan Arınç, şunları kaydetti:
"Emekli Sandığı ile irtibatlı olarak bu konunun yeniden ele alınması arzu ediliyorsa, bu bir kanun mevzuudur. Ancak bu kanunda da kazanılmış haklara saygı gösterilmesi gerekir. Dolayısıyla, şu ana kadar benim bildiğim bir kaç arkadaşımızın kanun teklifi dışında, ağırlıklı olarak bir teklif gelmemiştir. Bu, kanun meselesi haline geldiğinde nasıl bir kanun çıkar onu bilemem. Ama abartıldığı, büyütüldüğü kadar ortada TBMM’yi rencide edecek bir durum söz konusu değildir. 13-14 yıl öncesinden bahsediyoruz. O tarihte emeklilik hakkını kazanmış veya tazminat hakkını kazanmış milletvekillerinin bu haklarını bugün ellerinden almak, hangi yasal prosedürle mümkün olabilir. Bu konunun üzerinde duranlar bunu çok iyi bilirler. Eğer her şeyi iyice düşünerek bir teklifle Meclise gelirlerse, Meclis bunu değerlendirir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious