Arınç: Kürtler ABD'ye güvenmemeli

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, bugün saat 13.00'te TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyerek, açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplantıda öne çıkan mesajlar:

BARZANİ'NİN SÖZLERİ
Kürt lider Mesud Barzani'nin sözleri hepimizi üzdü. Açıklamalarını büyük bir nefretle reddediyorum. Barzani'nin başında olduğu örgütlerin Türkiye'de temsilcilikleri var ve bunlar 15 yıldır açık.
Herkes Barzani'nin Türkiye pasaportu taşıyarak canını kurtardığı zamanları bilir. 90-91'li yıllarda Saddam'ın zulmünden kaçan yaklaşık 500 bin kadar Kürt, Türkiye'ye sığınmış ve Türk milletinin ekmeğini yemiştir. Körfez Savaşı zamanında en çok maddi zaarara uğrayan ülkelerden biridir Türkiye. O dönem 10 milyar dolar maddi kayba uğradık. Başka ülkeler bundan dolayı zarar tazmini sağlarken, Türkiye zarar tazmini de yapamadı.
Sanıyorum ki Barzani bu yersiz çıkışları ABD'ye güvenerek söylüyor. Eğer ABD'ye bu kadar güven duymasa bunları söyleyemez. Kürtler ne zaman ABD'ye güvenerek ayaklanmışlarsa her zaman telef olmuşlardır, perişan olmuşlardır. Şu anda da ihtiyatlı olmalarını tavsiye ederim. ABD gider ama Türkiye kalır. Türkiye yeri geldiğinde tüm gücünü kullanır ve gerekeni yapar.
Hükümet zaten Irak'a nota gönderdi. Hükümetin ekonomik ve siyasi bakımdan yapacakları vardır. Hükümet bu konuda ne istiyorsa Meclis buna hazırdır"

14 NİSAN CUMHURİYET MİTİNGİ
"14 Nisan'da yapılacak Cumhuriyet mitingi yasalara uygundur. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin en rahat şekilde yapılmasından yanayım. Bunlar demokratik haktır. Yasal sınırlar içerisinde kalmak şartıyla. Demokrasi ve ifade özgürlüğü budur.
Ancak bir dergi, mitingi hazırlayanlardan Şener Eruygur ile ilgili ciddi bir iddiada bulunmuştur. Bir darbe hazırlığı içerisinde olduğu ve bazı generallerle konuştuğu yazıldı. Bu ciddi bir iddiadır. Böyle bir iddiayı kim yaparsa yapsın, ben bir siyasetçi olarak bu iddianın araştırılmasını isterim. Darbe iddiasının araştırıldığı yargı kararının çıkmasını tercih ederim. Mitinge geleceklerin hakkında bu tip iddialar bulunan böyle bir şahısla ilintili bir toplantıya katılırken daha iyi düşünmelerini tavsiye ederim"

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI
"Bu konuda geçmişte söylediklerimin arkasındayım. Henüz zamanı gelmedi. Amacım öncelikle seçimi tamamlamakdır. Cumhurbaşkanlığına adaylık süreci 25 Nisan saat 24.00'e kadar açıktır. Kendi adaylığım için konuşma günü ve zamanı henüz gelmedi. Aday olmam halinde başkan olarak oturumu yönetmem mümkün olmaz."

TOPLANTI YETER SAYISI
"Bu konudaki yasal düzenleme Anayasa'nın 96'ncı ve 57'nci maddesinde yer almakta. Anayasa'nın başka hiçbir maddesinde yeter sayısıyla ilgili hüküm bulunmamasına rağmen 367 olduğunun iddia edilmesi şaşırtıcı.
Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer'in seçimlerinin hiçbirisinde birleşim açılırken 367 sayısının aranmadığı görülecektir. Böyle olması da normaldir. Anayasa ve İç Tüzük bunu gerektirir."

YÖK'ÜN TAVRI
"YÖK'ün özel bir toplantı düzenleyerek, bu konuda (Cumhurbaşkanlığı seçimi) görüş bildirmesini kabul etmek mümkün değildir. Buna özel bir basın toplantısı düzenlemesi ve görüşlerini açıklaması garipsediğimiz ve yanlış bulduğumuzu bildirmek isterim."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious