Arınç Lübnan ziyaretini böyle yorumladı

Arınç Lübnan ziyaretini böyle yorumladı.15438
  • Giriş : 06.05.2009 / 23:05:00

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Lübnan'dan Ankara'ya döndü. Arınç yaptığı ziyaretle ilgili şunları söyledi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Arınç, Esenboğa Havalimanı'ndan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Lübnan'a 2006 yılında yaşanan savaştan sonra maddi katkılarda bulunmak için söz verdiğini hatırlattı.

Türkiye'nin 55 milyon dolarlık yardım taahhüdünün büyük bir kısmını yerine getirdiğini anlatan Arınç, Lübnan'da okullar inşa edildiğini, çocuklar için sosyal alanlar yapıldığını, bugün de Sayda kentinde çok önemli bir proje olan Travma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin temelini attıklarını söyledi.

Projenin TİKA aracılığıyla gerçekleştirildiğini belirten Arınç, 20 milyon dolar maliyeti olduğunu kaydetti.

Arınç, Lübnanlıların projeden çok memnun olduklarını ve şükranlarını ilettiklerini, aynı zamanda Sayda kentinin en büyük caddesine Türkiye Cumhuriyeti Caddesi ismini verdiklerini bildirdi.

Arınç, Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ve Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile görüştüğünü, Türk Büyükelçiliğini, BM içinde yer alan Türk gücünü ziyaret ettiğini söyledi.

Türk gücünün Lübnan'da ve kendi bölgesinde büyük bir sevgi ve sempatiyle karşılandığını dile getiren Arınç, Türk birliğinin bölgede sadece askeri ve güvenlik anlamında değil, sosyal ve kültürel çalışmalar da yaptığını, çevredeki köylerle, okullarla insanlarla bire bir ilgilendiğini kaydetti.

Arınç, ''Bir günlük, ama çok verimli bir seyahatte bulunduk. Lübnan ile Türkiye arasındaki ilişkilerimiz fevkalade gidiyor. Yapılması gereken bazı konular vardı, bunları hem Sayın Cumhurbaşkanı'na hem de Başbakan'a iletme imkanımız oldu'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*