Arınç: Seçim Meclisin görevidir

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, cumhurbaşkanlığı seçiminin Meclis tarafından yerine getirilecek bir görev olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Arınç, ''Anayasamızın maddeleri Cumhurbaşkanı ne zaman seçilir, nasıl seçilir, nasıl aday olunur, hangi turda ne kadar oy lazımdır, bütün teferruatı ile yazmıştır'' dedi.
Arınç, Düzce Sanayici ve İş Adamları Derneği (DÜSİAD) hizmet binasının açılışı nedeniyle düzenlenen törendeki konuşmasında, yakın bir zamanda halkın önüne yeniden sandığın konulacağını belirtti.
''Halk, kimin hizmetinden memnunsa ya da kimden elini ayırmışsa, elini sıyırmışsa, kimden ümidini kesmişse onu sandıkta gösterecektir'' diyen Bülent Arınç, millet iradesine karşı yapılacak tek şeyin saygı duymak olduğunu vurguladı.
Seçimlerde yüzde 1 de alınsa yapılacak tek şeyin milletin bu iradesine saygı göstermek olduğunun altını çizen Arınç, ''Biz demokrasiyi böyle anlıyoruz'' diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ TARTIŞMALARI...

TBMM Başkanı Arınç, yaptıkları hizmetlerde milleti ''tebaalık yapan'' olarak görmediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Millet asli unsurdur. Egemenlik onundur, onun hakkını ve iradesini seçilmişler ancak kullanırlar. Biz sandıklardan çıkan sonuçların elbette uygun ve yakışan sonuçlar olduğuna inanıyoruz. Bir ay sonra parlamentoda olacak seçimler de aynı başarı ile sonuçlanacağından hiç kimsenin kaygısı olmasın. Cumhurbaşkanlığı seçimi de Meclisimiz tarafından yerine getirilecek bir görevdir.
Anayasamızın maddeleri 'cumhurbaşkanı ne zaman seçilir, nasıl seçilir, nasıl aday olunur, hangi turda ne kadar oy lazımdır' bütün teferruatı ile yazmıştır. İlkokul çocuğu bile okuduğu zaman cumhurbaşkanının nasıl seçileceğini bilir. Bilmemesi için bir sebep yok. Demek ki hiç bir tereddüte yer bırakmayacak şekilde cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacaktır. Kimse bundan olağanüstü heyecan duymasın. Kimse bundan bir endişeye kapılmasın. Kimse bundan bir tereddüte yol açacak çabalarda olmasın.''

''(REJİM ELDEN GİDİYOR) HAVALARI DOĞRU DEĞİL...''

Arınç, TBMM'nin bugüne kadar 10 Cumhurbaşkanı seçtiğini, 11'incisini de seçeceğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Meclis bu konuda vazifelidir. Arkadaşlarımız inşallah günü geldiğinde milletimizin tercümanı olarak oylarını kullanacaklardır ve Türkiye'yi, Türk halkının bütünlüğünü layıkıyla temsil edecek değerli bir arkadaşımızı, bir büyüğümüzü, bir kardeşimizi Cumhurbaşkanı olarak seçeceklerdir. Bundan dolayı kavga, gürültü, endişe, korku hiçbir zaman gerekli değildir. Yani (rejim elden gidiyor, memleket elden gidiyor, devlet yıkılıyor) havaları doğru değildir. Bu korkular bu korkuları yayan insanlara da fayda sağlamaz. Türk halkı bilinçlidir. Parlamentonun temsilcileri de bilinçlidir. Önlerine gelen seçimleri en güzel şekli ile yapacaklardır. İnşallah Türkiye 16 Mayısta görevine yeni başlayan Cumhurbaşkanı ile gurur duyar. Hiç endişeniz korkunuz olmasın. Zaten halkın endişesi yok.
Bugünlerde bazı gruplar milletin temsilcisi olmanın ötesinde bu korkuları endişeleri yayma çabası içinde. Türkiye böyle bir endişe içinde değil halkın gündeminde böyle bir sorun yok.'' Arınç, konuşmasının ardından DÜSİAD Başkanı Eyüp Çakır'ın elinden ''Yılın Devlet Adamı'' ödülünü aldı.
Arınç, daha sonra Ankara'ya gitmek üzere Düzce'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious