Arınç sert çıktı: Böyle şey olur mu?

Arınç sert çıktı: Böyle şey olur mu?.15438
  • Giriş : 10.06.2009 / 22:37:00

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 'Siyasetçi kadar korunmasız, siyasetçi kadar onun bunun gerine gerine tokat atmaya çalıştığı başka bir meslek yoktur' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 'Siyasetçi kadar korunmasız, siyasetçi kadar onun bunun gerine gerine Tokat atmaya çalıştığı başka bir meslek yoktur' dedi.

Arınç, Türk Parlamenterler Birliğinin (TPB) TBMM'de düzenlenen, 15. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, parlamenterliğin onurlu bir görev olduğunu, hangi şartlar altında olursa olsun, bu statüyü devam ettirdiklerini söyledi.

Bu onurlu hizmeti, her yerde hakkıyla teslim etmeye çalıştıklarını ifade eden Arınç, ''(Adamın adı çıkmış 9'a inmez 8'e) derler. Bülent Arınç ismi geçince, 'Ha o mu sivri dilli' diyenler var'' diye konuştu.

Siyasetin onurlu bir iş olmasının yanında önemli bir iş, siyasetçinin de önemli bir insan olduğunu ifade eden Arınç, şunları kaydetti:

''Yani Türkiye'nin yönetiminde, Parlamentoda yasama hizmetlerini yapan, bakanlık, başbakanlık, hangi görevde olursa olsun Türk yönetiminde siyasetçi sıfatıyla katkıda bulunmuş her insan mutlaka önemli, değer verilmesi gereken insandır. Elbette onun hakkını ve hukukunu, onurunu korumak, onun yaptığı hizmetleri anarak, Türkiye'de çok başarılı işler yaptığına inanmak, bizim görevimizdir.''

''SİYASETÇİLER KORUNMASIZ''

Siyasetin yıpratıcı bir meslek, siyasetçilerin de korunmasız olduklarını söyleyen Arınç, şöyle devam etti:

''Siyasetçi kadar, onun bunun gerine gerine Tokat atmaya çalıştığı başka bir iş, meslek sahibi insan yoktur. Kimin gücü yetiyorsa, kimin işine geliyorsa, kim, kendi saltanatını devam ettirmek için siyasetçiye vurmak gerektiğine inanıyorsa, yaradan sığınıp, nerede fırsat bulursa, bunu yerine getiriyor. Siyasetçinin onurunu korumak, hepimizin görevi. Meclisin itibarı da siyasetçinin itibarı da bizim hukukumuzu gözetmemize bağlı. Hukukumuza sahip çıkmazsak, herkes istediğini yapabiliyor. Varlık sebebimiz bu parlamentodur. Bu Meclis olmasaydı, biz olmazdık. O zaman Meclisimize sahip çıkmamız lazım. Şamar oğlanı gibi onun bunun gerine gerine Tokat atmaya çalıştığı bir yerde, parlamentoya sahip çıkması gerekenler, önce siyasetçilerdir.

Siyasetçi, bu kuruma sahip çıkmadan, başkalarının kapısının önünde sabahın alaca karanlığında nöbet tutmaya çalışıyorsa veya onlar adına parlamentoya müdahale etmeye kalkıyorsa, bu bence çok yanlış bir iştir.''

Arınç, siyasetçiyi onurlu bir mevkide tutmak ve Meclisin itibarına ilişen her türlü müdahaleyi reddetmek gerektiğini kaydederek, ''Buna, hepimizin ihtiyacı var. En basit işlerimizde bile, burada 'evet' dendiği halde, dışarı çıktıktan sonra sırtını dönenlere rastlayabilirsiniz. Bütün kurumlar ve kurullar, bütün bakanlıklar, kuruluşlar kendileriyle ilgili bir iş olduğu zaman nasıl tesanüt (dayanışma) içerisine giriyor ve kendilerine verilen haklardan bir gramının azaltılmasına izin vermiyorlarsa, siyasetçilerin de buna aynı, hatta daha fazlasıyla mukabele etmesi lazım'' diye konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*