Arınç: Sivil anayasa milletin yararına

Arınç: Sivil anayasa milletin yararına .14041
  • Giriş : 26.09.2007 / 23:40:00
  • Güncelleme : 26.09.2007 / 23:39:09

TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç, sivil anayasanın milletin yararına olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Eski Başkanı ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç, Anadolu Genç İş Adamaları Derneği (AGİAD) tarafından verilen '2007 Türk demokrasi' ödülünü almak üzere Kırıkkale'ye geldi. Ödül töreni öncesinde AGİAD'ın düzenlediği iftara katılan Arınç, burada yaptığı konuşmada hazırlanan sivil anayasanın milletin yararına olduğunu söyledi.

1982 Anayasanın üçte birinin değiştirildiğini söyleyen Arınç şunları söyledi: "Şimdi yeniden bir anayasa düzenlemesine gidilmek isteniyor, bu doğru mu? Bence doğrudur. Niçin doğru? Bunun ismine sivil anayasa çalışması da diyebilirsiniz. Sivil kelimesinden korkanlar yeni anayasa diyebilirler. Birşey denecekse esası kaybetmemek lazım yani senin sivil anayasaya itirazın bu anayasa değişikliğini yok etmesin. Yapılmaya çalışılan şey; Avrupa Birliği ile ilişkilerimize uygun, temel hak ve özgürlükleri daha genişleten, millet odaklı, insan odaklı, demokratik bir anayasa yapmak. Buna kim itiraz edebilir, niçin itiraz edebilir yani buna şaşırmak lazım."

Geçmişte sağcısıyla, solcusuyla herkesin sivil anayasa yapmak istediğini söyleyen Arınç konuşmasını şöyle sürdürdü; "Sivil demek sivil kıyafet giymek değildir. Sivil olmak bir düşüncedir. Ben çok iyi biliyorum ki Ankara'da bazı sivil toplum örgütlerinin genel başkanları vardır. Birbirlerini gördükleri zaman bu adamlar topuk selamı ile selamlaşırlar. Adı sivil toplum örgütüdür ama beyefendilerin yaptığı sivil toplum örgütüne yakışan bir şey değildir. Kafanın içi önemlidir. Halkın isteği egemenlik hakkının kullanılması. Sivil düşünce bambaşka bir şeydir. Medeni demekte insani ilişkilerin insani boyutlarının anlatılmasıdır. Biz sivil anayasa derken insan odaklı, millet odaklı bir anayasa olarak anlıyoruz. Geçmişte sivil anayasa yapılsın diyenlerin bugün 'hayır, devlet elden gidiyor' diye bağırmalarını samimi bulmak mümkün değildir. Anayasadaki değişiklikler şüphesiz halka açıklanacak. Anayasalar geçmişte de değişmiştir bugünde değişebilir. Düşünerek tartışarak karar vermemiz lazım. Oy kullanan milletin yüzde 85'i mecliste temsil edilmektedir. Mecliste bunca milletvekili var destek olurlarsa olumlu katkıda bulunurlarsa en iyiyi bulacağımıza yürekten inanıyorum"

Konuşmasının ardından Arınç'a ödülünü Kırıkkale Valisi Mustafa Demirer takdim etti. Bülent Arınç, Kırıkkale Nur Camiinde kıldığı teravih namazının ardından Ankara'ya döndü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious