Arınç ve Büyükanıt biliyor

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Bülent Arınç, “Adayı öğrendim içim rahat” dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la dün akşam 1 saat 40 dakika görüşen TBMM Başkanı Bülent Arınç, “Adayı öğrendim içim rahat” dedi.

Bülent Arınç'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla verdiği resepsiyona Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Çankaya'ya çıkacak isim damgasını vurdu. Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın üçlü sohbetinde de yine Cumhurbaşkanlığı seçim süreci vardı. Orgeneral Büyükanıt, gazetecilere, Erdoğan'ı göstererek, "Bir tek bana söyledi ama ağzımı kapattım" diyerek ağzını fermuarla kapatır gibi yaparak gazetecilere sustuğunu gösterdi.

BÜYÜKANIT: UMARIM SIKINTI ÇIKMAZ

Erdoğan da, "Eşim dahil ismi kimseyle paylaşmadım" ifadelerini kullandı. "Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir sıkıntı çıkar mı?' sorusuna Büyükanıt, "Umarım sıkıntı çıkmaz. Ben Genelkurmay'daki basın toplantısında da aynısı söyledim. Bu konuda bir sıkıntı olmamasını ümit ediyorum" diye konuştu. Gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine Orgeneral Büyükanıt, "Şimdi ben 'hava serin' desem bu nasıl anlaşılacak" diyerek, yorum yapmaktan kaçındı. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül resepsiyona geldiğinde, TBMM Başkanı Bülent Arınç ile tokalaştı. Arınç tokalaşma sırasında Gül'e yaklaşarak, "Hayırlısı olacak inşallah" dedi.

‘BELKİ DE SEN OLURSUN ABDULLAH BEY’

Arınç, kendisinin adaylığıyla ilgili sorulara ise adaylığın sona ereceği son dakikaya kadar, 'adaylık rezervinin' devam ettiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan ise, gazetecilerin, o sırada yanında bulunan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü göstererek, "Sayın Gül'le de ismi paylaştınız mı?" sorusuna, "İsmi o da bilmiyor. Ama bir gece ansızın öğrenebilir" dedi. Erdoğan, bir ara yanında bulunan Abdullah Gül'e, "Belki de sen olursun Abdullah Bey" diye espri yaptı. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı ile ilgili en çarpıcı açıklaması, kendisine geçen hafta İstanbul Kumkapı'da balıkçılarla yaptığı sohbetin hatırlatılması üzerine geldi. Balıkçılar Erdoğan'a "Köşk'e çıkma, Başbakan kal" demişlerdi. Erdoğan, resepsiyonda bu sözler tekrar anımsatılınca, "Balıkçılar doğru istikamet verir" dedi. Kulislerde ise Vecdi Gönül’ün ismi öne çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious