Arınç veto hakkında yorum yapmadı

  • Giriş : 26.05.2007 / 21:31:00

Arınç, Sezer'in Anayasa değişikliğini veto etmesi hakkında değerlendirme yapmak istemediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sezer'in veto kararı Arınç'a, Avrupa Birliği Parlamento Başkanları Konferansı için gittiği Slovakya'nın başkenti Bratislava'da soruldu.

Arınç, gelecek hafta Meclis'te yapılacak görüşmelere başkanlık edeceğine dikkat çekerek, "Şu aşamada değerlendirme yapmak istemiyorum. Tarafsız kalmayı yeğliyorum" diye cevap verdi.

"Cumhurbaşkanının ikinci defa geri gönderme yetkisi yok" diyen Arınç, "İmzalayacaktır veya referanduma götürecektir" demekle yetindi.

Sezer'den Anayasa paketine veto

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 25 Mayıs'ta cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören düzenlemeyi de içeren Anayasa değişiklik paketini iade etti. Sezer iade gerekçesinde, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin rejim sorunu yaratabileceği uyarısında bulundu.

Cumhuriyet mitingleri

Slovak gazetecilerin bir sorusu üzerine, Cumhuriyet mitinglerinin Türk halkının demokratik hakkı olduğunu ve bu mitingleri küçümsemediğini anlatan Arınç, "Mitinglere herkes katılabilir, ancak mitinglere katılanların sayısına bakarak 'Rejim tehlikededir' demek doğru değil" dedi.

AK Parti'nin iddia edildiği gibi "İslamcı bir parti" olmadığını belirten Arınç, "AK Parti, siyasi bir partidir. Ben bu partinin kurucu üyesiyim. Türkiye'de dini bir parti kurulamaz" diye konuştu.

Gizli gündem iddiaları

Bir gazetecinin, "AK Parti'nin gizli bir gündemi olduğu, bu nedenle protesto mitinglerinin yapıldığı söyleniyor" şeklindeki sözleri üzerine ise Arınç, "AK Parti beş yıldan beri iktidardadır ve bu beş yılda Türkiye çağdaş dünyada ve AB içinde büyük itibar kazanmıştır. Anayasa'nın 70 maddesi değiştirilmiş, birçok reform yasası çıkarılmıştır. Ekonomide de çok yüksek kazanımlar söz konusudur" dedi.

AK Parti iktidarının yaptığı tüm bu demokratik reformların, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının seviyesini yükseltmeye yönelik olduğunu anlatan Arınç, "Türkiye'de güçlü bir muhalefet, Cumhurbaşkanı, yargı denetimi ve sivil toplum örgütlerinin bulunduğunu, böyle bir toplumda siyasi bir iktidarın gizli gündeminden bahsetmenin mümkün olmadığını" söyledi.

Arınç, "AK Parti'nin gizli gündemi bulunduğu yolundaki söylemlerin iç politikada söylenen sözler olduğunu, bunlara itibar edilmemesi gerektiğini" belirtti.

Bületn Arınç, bir başka soru üzerine, "siyasi partilerin ve iktidarın tamamen sorumsuz olamayacağını" kaydederek, "Attığı her adım yargı tarafından takip edilen bir partinin 'gizli gündemi vardır' demek doğru değildir" dedi.

Meclis Başkanı, basın toplantısından sonra bir araya geldiği Bratislava'da yaşayan Türk vatandaşlarının sorunlarını dinledi ve onlarla sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious