Arınç: 'Yoksulluk barış için tehdittir'

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Bülent Arınç, "Terörün kaynağını dini inançlarda, kültürlerde ve tarihi arka planlarda arayanların kendi ülkesinin dünya kaynaklarını tüketme oranına bakmaları gerekir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arınç, Yoksullarla Yardım ve Dayanışma Vakfı (YOYAV) tarafından düzenlenen 14.

Yoksullarla Dayanışma Haftası'nın açılışına katılarak bir konuşma yaptı. "Yoksulluk barış için bir tehdittir" diyen Arınç, tüm insanlığın ve ülkemizin en temel sorunlarından biri olan yoksulluğun, toplumsal huzurumuzu bozan bir çok sosyal problemin de kaynağı olduğunu ifade etti.

Arınç, teknolojideki büyük bir hızla gelişmesine rağmen hâla yoksulluğun tüm insanlığın ve ülkemizin en büyük ortak sorunlarından olduğunu ifade etti. Arınç, Birleşmiş Milletler raporlarına göre dünya kaynaklarının dağılımındaki dengesizlik ve çarpıklığın artık tahammül edilemez durumda olduğunu kaydetti.

Arınç, Birleşmiş Milletler'in araştırmasına göre dünya servetinin yarısından fazlasına

dünya nüfusunun sadece yüzde ikisinin sahip olduğuna işaret ederek, "Ancak asıl çarpıcı sonuç, insanlığın yarısının dünya kaynaklarından sadece yüzde bir pay almasıdır. Bu rakamları çoğaltmak mümkün. İnsanlığın içinde bulunduğu bu çarpık tablo benim aklıma Necip Fazıl Kısakürek'in "Destan" şiirindeki şu veciz mısralarını getiriyor:

"Allah'ın on pulunu bekleye dursun on kul,

Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul,

Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa.
"

Yoksulluk nedeniyle ölümlere çare bulamayan insanlığın kendi neslini yok eden silahlar için büyük miktarda paralar harcandığını ifade eden Arınç, milyonlarca insanın açlıktan ölmesine

asgari duyarlılığı göstermekten uzak olan bazı ülkelerin trilyonlarca dolar harcayarak insan öldürmek için son teknoloji silahlar ürettiklerini vurguladı.

Yaşananlara karşı insanlığın duyarsızlığının yürekleri dağladığına işaret eden Arınç, şunları söyledi: "Bir tarafta hesapsızca tüketilen kaynaklar, diğer tarafta kaybolan hayatlar. Aslında bence üzerinde en çok düşünülmesi gereken konu, insanlığın bu vicdanları yaralayan duyarsızlığıdır. Bugün dünyada yaşanan savaşların, terörün, isyanların bir çoğunun kaynağı bu adaletsiz gelir paylaşımı ve dengesiz servet dağılımıdır. Terörün kaynağını dini inançlarda, kültürlerde ve

tarihi arka planlarda arayanların kendi ülkesinin dünya kaynaklarını tüketme oranına bakmaları gerekir. Dünya nimetleri, toprak ananın bize sunduğu ürünler hepimizin ortak malıdır. Bizi yaratan Yüce Allah bizim rızkımızı da bizimle beraber var etmiştir. Ancak aç gözlü insanoğlu sahip olduğundan daha çoğunu isteyince işte o zaman başkasının malına, rızkına göz dikiyor."

"YOKSULLUK İNSANLIĞIN ORTAK SUÇU"

Konuşmasında, dünyadaki savaşlar, istilalar ve sömürgelerin insanın aç gözlülüğünün sonucu olduğunu işaret Meclis Başkanı Arınç Afrika'nın, Ortadoğu'nun ve Asya'nın böyle sömürüldüğünü ve geriye kurak bir coğrafya ile nefret tohumları kaldığını söyledi.

Bir insanın açlıktan ölmesi kadar dramatik başka bir şey olamayacağını işaret eden Arınç "Bir ülkede açlıktan ölen bir insanın varlığının yarattığı utanç kadar derin başka bir iz de olamaz." dedi.

Köklü bir medeniyete sahip olan Türk milletinin tarih boyunca sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın en güzel örneklerini sunduğunu ifade eden TBMM Başkanı Arınç konuşmasını şöyle sürdürdü: "Milletimiz bu erdemli değerleri, inancından tarihinden ve kültüründen almaktadır. Dayanışmayı ve yardımlaşmayı erdem sayan milletimiz, krizlerin afetlerin yaşandığı buhranlı dönemlerde bu özelliklerini en güzel şekilde sergilemektedir. Nitekim kriz dönemlerinde kimi ülkelerde ayaklanmalar, çatışmalar sosyal patlamalar yaşanırken, milletimiz bu zor günlerde birbiriyle yardımlaşmanın en üstün örneklerini sunmuştur."

Arınç, milletin en yüce temsil makamı olan Meclis'in, toplumumuzda yardımlaşma ve dayanışma konusunda çaba gösteren hayırsever insanları desteklemeyi ödüllendirmeyi kendisine ilke edindiğine dikkat çekerek, "Meclisimiz, kendi illerine ve ülkemize eğitim, sağlık ve benzeri sosyal alanlarda hizmet eden 27 hayırsever insanımıza "TBMM Üstün Hizmet Ödülü" vererek ödüllendirmişti. Böylece halka hizmet eden herkesin, ülkesi için bir tuğla koyan her bireyin kıymetli olduğunu ortaya koymuştur." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious