Arınç: Yüzleşme vakti geldi

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç gerçekçi olmak ve sorunlarımızla canımız yansa da yüzleşmek zorunda olduğumuzu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanı Bülent Arınç gerçekçi olmak ve sorunlarımızla canımız yansa da yüzleşmek zorunda olduğumuzu belirterek, "Üzerini örterek sorunları bugüne kadar erteleyen zihniyetlerin, Türkiye'yi ne hale getirdiğini 2002 öncesi hepimiz gördük. Onların bir kısmı ekonomik sorunlardı, şimdi de sosyal alanda sorunlarımızla yüzleşme vakti geldi" dedi.

"Anne-Bebek Ölümlerinin Azaltılmasına Parlamenterler Aracılığıyla Multi-Sektörel İşbirliği ve Politik Kararlılık Yaratılarak Katkı Verilmesi Projesi" toplantısı TBMM’de yapıldı. Toplantıya katılan TBMM Başkanı Arınç, projenin Meclis’in, sivil örgütler, yerel ve mülki idareler ve bakanlığın ortak bir çalışması olduğuna işaret etti.

Gerçekçi olmak ve sorunlarımızla canımız yansa da yüzleşmek zorunda olduğumuzu dile getiren Arınç, "Üzerini örterek sorunları bugüne kadar erteleyen zihniyetlerin, Türkiye'yi ne hale getirdiğini 2002 öncesi hepimiz gördük. Onların bir kısmı ekonomik sorunlardı, şimdi de sosyal alanda sorunlarımızla yüzleşme vakti geldi" dedi. Arınç, sosyal sorunların ekonomik sorunlar gibi tespitinin kolay olmadığını belirtirken, sosyal sorunların bu projede olduğu gibi iğneyle kuyu kazar gibi köy köy, sokak sokak dolaşarak tespit edilebileceğini söyledi. Bu sorunların çözümlerinin de ekonomik sorunların çözümü kadar kolay olmadığını anlatan Arınç, anne ve bebek ölümlerini etkileyen unsurların personel eğitiminden, nüfus kayıtlarına, merkezi yönetimin hantallığından, bütçe yetersizliğine kadar her alana yayıldığını ifade etti. Sorunun oldukça kapsamlı, çözümünün de bir o kadar geniş alana yayıldığını kaydeden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“En değerli varlıklarımızı, yani annelerimizi ve çocuklarımızı kurtarmak için gösterilen gayretleri takdirle karşılıyoruz. Ancak biraz önce de bahsettiğim gibi yılların birikmiş sorunlarını çözmek o kadar kolay değil. Zaman gerekli, emek gerekli, güçlü projeler gerekli, mali kaynak gerekli. Burada sevindirici olan konu, sorunun varlığını tespit eden ve bunu çözmek için güçlü bir inanca sahip olan yöneticilerimizin varlığıdır. Bir diğer sevindirici konu da, sivil örgütlerden yerel ve merkezi yönetime kadar herkesin bu sorunun çözümü için işbirliği yapmasıdır."

Bülent Arınç, bugün dünyanın bir çok yerinde 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlandığına işaret ederken, “Hayatımızın en büyük sevgilisi olan annelerimizin ve çocuklarımızın ölümlerini engellemeyi amaçlayan bu toplantının bugüne denk gelmesi güzel bir tesadüftür. Hayatımızın biricik sevgili anneleri ve çocuklarını kurtarmak için herkesin yapacağı bir şeyler vardır" diye konuştu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious