Arınç'a hakaret maili bela oldu

Arınç'a hakaret maili bela oldu .14041
  • Giriş : 20.07.2007 / 16:59:00

Milli Saraylar Daire Başkanlığında görevli 2 memurun, TBMM Başkanı Bülent Arınç'a hakaret içeren elektronik postayı yaydıkları iddiasıyla yargılanmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Songül Yardımcı ve Naciye Uçar Başaran katıldı. Duruşmada sorguları yapılan sanıklardan Songül Yardımcı, dava konusu yazıyı kendisinin hazırlamadığını belirterek, yazının Başaran tarafından elektronik posta adresine gönderildiğini ileri sürdü.

TBMM Başkanı Bülent Arınç hakkındaki söz konusu yazıyı okuduğunu ve haber niteliğinde gördüğü için başka arkadaşlarına da gönderdiğini anlatan Yardımcı, bunu yaparken hakaret amacı taşımadığını söyledi.

Naciye Başaran da, söz konusu elektronik postanın kimden ve ne zaman geldiğini hatırlayamadığını ifade ederek, yazının haber mahiyetinde olduğunu
düşündüğü için başka arkadaşlarına gönderdiğini söyledi.

Sanıkların avukatları Salih Beşaltı ise konuya ilişkin görevlendirilen müfettişin herhangi bir iç izin almadan, sanıkların bilgisayarlarını inceleyerek iddialarını delillendirdiğini ve bu incelemenin savcının talebi ile hakim kararı olmadan yapılamayacağını savunarak, yasaya uygun toplanmayan delillerin kabul edilemeyeceğini ileri sürdü.

İddianamede, TBMM'ye yapılmış bir hakaretten değil, Bülent Arınç'a yönelik bir hakaretten bahsedildiğini ve TBMM Başkanı Arınç'ın şahsi bir şikayetinin söz konusu olmadığını iddia eden Beşaltı, ayrıca 6 aylık şikayet süresinin geçirildiğini belirterek davanın reddinin gerektiğini öne sürdü.

Hakim Selahattin Çetin, TBMM Başkanlığı adına İstanbul Muhakemat Müdürlüğü avukatlarından Saniye Hörköç'ün davaya katılma talebiyle dilekçe verdiğini tutanağa yazdırdı.

Söz alan Avukat Hörköç, TBMM Başkanlığının suçtan zarar gördüğünü ifade ederek, davaya katılmasına karar verilmesini talep etti.

Hakim Çetin, Bülent Arınç'ın şikayetinin, delillerinin ve davaya katılma talebinin olup olmadığının Ankara Sulh Ceza Mahkemesinden sorulmasına karar verdi.

Sanıkların eylemlerinin TBMM Başkanlığına karşı işlenmediğini, elektronik postaların Bülent Arınç hakkında olduğunu belirten hakim Çetin, TBMM'nin bu yazı nedeniyle uğradığı bir zarar söz konusu olmadığından avukat Hörköç'ün talebini reddetti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious