Arınç'dan Irak'a mektup

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Irak Ulusal Meclis Başkanı Mahmoud Al Mashadani'ye bir mektup gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ın verdiği kayıpları derin endişe ve üzüntü ile karşıladıklarını, bu çetin sorunların çözümü yolunda kaydedilen gelişmeleri yakından izlediklerini belirten Arınç, ''Bu güç görevinizde size ve Irak Ulusal Meclisine elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya hazırız'' dedi.

Arınç, Mashadani'ye, 14 Eylül'de Türkiye'ye yapacağı ziyaretini ertelemek zorunda kalmasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, ziyarette, iki ülke arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla atabilecekleri adımları somutlaştırabileceklerini ifade etti.

-''PKK SORUNU, EN KISA SÜREDE SONUÇLANDIRILMALI''-

Irak hükümetinin, PKK'nın Irak'taki faaliyetlerine karşı almaya başladığı önlemleri memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Arınç, bu önlemlerin gecikmeksizin hayata geçirilerek, terör örgütü PKK ve ilişkili kuruluşların Irak'taki silahlı ve siyasi faaliyetlerinin önlenmesinin önem taşıdığına işaret etti.

Arınç, şunları kaydetti: ''Son dönemde yaşadığımız kayıplar, ülkelerimizin karşısındaki ortak bir sorun olarak gördüğümüz PKK meselesinin en kısa sürede sonuçlandırılması lüzumunu keskinleştirmiştir. Bu itibarla, dost Irak yönetiminin, PKK'nın Irak iç hukukuna göre resmen terör örgütü olarak kabul edilmesi, örgütle iltisaklı siyasi partilerin kapatılması ve Türkiye-Irak sınırından Türkiye'ye terörist sızmaların önlenmesi hususlarında gereken adımları en kısa sürede ve kararlılıkla atacağına inanıyoruz. Alınacak önlemlerin tüm Irak sathında yürürlüğe konarak bu ortak sorunumuza kesin bir çözüm getirilmesi, ikili işbirliğimizin daha ileri seviyelere taşınmasına büyük katkı sağlayacaktır. Bu yönde Irak hükümetinin çalışmalarına, Irak Ulusal Meclisinin de gereken desteği sağlayacağına inancımız tamdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious