Arınç'ı yuhalayanlar ifade verdi

Arınç'ı yuhalayanlar ifade verdi.15143
  • Giriş : 26.02.2008 / 23:35:00

Geçen yıl haziran ayında Şırnak'ta şehit olan Yarbay Melih Gülova'nın Manisa'daki cenaze törenine o zaman TMBB Başkanı sıfatıyla katılan Bülent Arınç'ı yuhaladığı iddia edilen üç kişi, bugün mahkemede ifade verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Ceza Kanunu'nun 301 ve 125. maddelerinden haklarında kamu davası açılan Manisa Tabib Odası Genel Sekreteri Dr. Bedri Bilge, Emekli Subaylar Derneği Manisa Şube Başkanı Serhat Karadeniz ve Mirza Öztürk, Manisa 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarıldı. Tek tek ifade veren sanıklar, iddiaları kabul etmedi. Dava, 30 Nisan 2008 tarihine ertelendi. Davayı bazı sivil toplum örgütüe üyeleri de takip etti.

Sanıklardan Karadeniz, davanın devam ettiğini belirterek, "Bağımsız Türk adaletine inanıyoruz, güveniyoruz. Bekleyip göreceğiz. Güneydoğu gazisi olarak 301. maddeden, Türklüğe hakaretten yargılandığımdan dolayı çok üzüntülüyüm. Beni bu maddeden yargılayanlar düşünsün." dedi. Diğer sanık Öztük ise Meclis'e hakarette bulunmadığını ve bilirkişi raporlarını kabul etmediğini söyledi. Öztürk, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı dışında herhangi bir söz söylemediğini savundu.

Dava sonunda adliye önünde basın açıklaması yapan Diş Hekimleri Odası Manisa Şube Başkanı Zihni Hoşkar, "Manisalı şehidimiz Piyade Yarbay Gülova'nın cenazesinde atılan sloganlardan dolayı eski Meclis başkanımızın mağdur olarak gösterildiği davada arkadaşlarımız yargılanıyor.

Cenazede atılan sloganlar orada bulunan binlerce kişi tarafından haykırılırken ve bugün TBMM'de devletin değişik kademelerindeki şahsiyetler tarafından açıkça söylenirken bu kişilerin özellikle seçildiği kanaatindeyiz.

Yargılanan üç arkadaşımızdan ikisinin, Manisa'da cumhuriyet mitingi düzenleme komitesinde bulunması manidardır. Arkadaşlarımızın nezdinde, cumhuriyet ve ilkelerine sahip çıkanlara bedel ödetilmeye çalışıldığını görmekteyiz. Cumhiriyete sahip çıkan yüzbinler olarak arkadaşlarımızın yanındayız. Amacımız, yüce Türk milletinin mahkemelerini etkilemek değildir." şeklinde konuştu. Hoşkar, Atatürkçü Düşence Derneği başta olmak üzere 27 sivil toplum kuruluşunun sanıkları desteklediğini ve sonna kadar arkasında olduğunu sözlerine ekledi.

Manisa Hatuniye Camisi'nde 11 Haziran 2007 tarihinde, Şırnak'ta uzaktan kumandalı patlayıcıa şehit edilen Yarbay Melih Gülova'nın cenaze töreni düzenlenmişti. Törene TBMM eski Başkanı Bülent Arınç da katılmıştı. Onbinlerce kişinin bulunduğu törende Arınç'ı yuhalayanlar olmuş, "Arınç dışarı" şeklinde slogan atılmıştı. Polis kamera kayıtlarının incelenmesi neticesinde Arınç'a hakaret ettiği iddia edilen üç kişi belirlenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious