Arınç'ın annesinin evi aranmak istendi

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Manisa Jandarma İl Komutanlığı'nın 2003 yılında 'irticai faaliyetler yapıldığı' iddiasıyla Arınç'ın annesine ait evde arama yapmak istediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Olayı doğrulayan Arınç, "O dönemde Jandarma Genel Komutanı olan Şener Eruygur'a cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra söyleyeceklerim var" dedi.
Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın doğruladığı iddia emekli Jandarma Albay Erdal Sarızeybek'in "Ya Gazi Paşa Duyarsa " adlı kitabında yer alıyor.
Buna göre Bülent Arınç'ın annesinin evi Temmuz 2003'te irticai faaliyetler yapıldığı gerekçesiyle aranmak istendi.
Sarızeybek kitabında "Elimizde, binada Nurcuların Okuyucular Grubu'nun faaliyet gösterdiği istihbaratı vardı" dedi.
Jandarma Albay kitabında, "Evin beş katlı apartman olduğunu gördük. Bu evin Sayın Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın annesine ait olduğunu öğrendik. Aldığımız arama kararı tek bir eve aitti. Tüm binayı aramak için Cumhuriyet Savcılığı'na bildirdik. Evin etrafında emniyet tedbirleri aldık ve kararı beklemeye başladık" ifadesine yer verdi.
Sarızeybek, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın kendisini iki kez arayarak annesine ait özel eşyalara zarar verilmemesi ricasında bulunduğunu da aktardı.
Sarızeybek kitabında ayrıca, "Arınç'ın ilk telefonuna çıkamadım çünkü Gazi Paşa'nın koltuğunda oturan TBMM Başkanı'na bu operasyonu nasıl izah edeceğimi bilmiyordum. Ertesi gün sabah tekrar beni aradılar. Birinci katta anneme ait eşyalar var, lütfen askerler onlara zarar vermesin" dedi.
Mahkeme yeterli delil olmadığı için arama izni vermedi. Yani Arınç'ın annesinin evi aranamadı.
Sarızeybek, olaydan dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'u da haberdar etti. Sarızeybek kitabında ayrıca "Eruygur'un arama izni durdurulsa da evin çevresinde önlem alınması talimatını verdiği" ifadesine de yer verdi.
Arınç, doğruladığı iddialarla ilgili değerlendirmeyi cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious