Arınç'ın Dil bayramı mesajı

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç, 74.Türk Dil Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanı Arınç, yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: ''Millet olarak varlığımızı sürdürme araçlarımızdan biri olan dilimiz, bugün dünyanın en fazla konuşulan dilleri arasında yer almaktadır. Asırlar boyu süregelen zengin bir akış ve devamlılığın sonucu olan bu durum, hepimiz için bir gurur vesilesidir.

Dilimizin bu denli zengin ve bu denli geniş bir coğrafyada kullanılıyor olması, tarihimizin, kültürümüzün, medeniyetimizin bereket ve çeşitliliğine işaret etmektedir. Tarihin geri kalan sayfalarında, çeşitli nedenlerle bağımızı kopardığımız milyonlarca insanla bugün, ortak dilimiz sayesinde buluşuyoruz.

Ortak dil, ortak dünya demektir. Dilimiz bizleri, geçmişten geleceğe uzanan çizgi üzerinde birlik, bütünlük atmosferine sokuyor. Ne var ki dilimiz bugün birçok tehditle karşı karşıya bulunmaktadır. Uzun bir geçmişe sahip bu durum karşısında, gerekli önlemlerin alınmamış olması üzüntü vericidir. Bu konuda, herkese büyük görevler düşmektedir. İdeolojik ve maddi çıkar amacı gütmeden dilimize sahip çıkmalı ve yeni nesillere örnek olmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle vatandaşlarımızın Türk Dil Bayramı'nı kutlar, Türkçemizin yaşatılmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunan herkese selamlarımı iletirim.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious