Arınç'ın Türk Formula 1 takımı hayali

Arınç'ın Türk Formula 1 takımı hayali.14683
  • Giriş : 07.06.2009 / 18:28:00

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Formula 1 ING Türkiye Grand Prix'ini kazanan Jenson Button'un bu zaferi hak ettiğini söyledi. Arınç, tesislerin formula dışında da kullanılabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yarış sonrası yayıncı kuruluş TRT'nin sorularını yanıtlayan Arınç, yarışları ilk kez canlı olarak izlediğini belirterek, ''Yarışı iyi götüren kazandı. Kupayı hak etti'' dedi.

Daha önce organizasyonu televizyondan takip ettiğini ifade eden Bülent Arınç, ''Müthiş heyecan verici. 300 kilometre hızla gidiyorlar. Çok hızlı lastik değiştiriyorlar, aracın arızasını gideriyorlar. Dört lastiği 5-9 saniyede değiştiriyorlar. Pilotlar çok iyi araç kullanıyor'' diye konuştu.

Yarışların yapıldığı İstanbul Park'ın mükemmel olduğunu kaydeden Arınç, ''Birkaç yıldan beri hizmet veriyor. Türkiye'nin tanıtımında müthiş etkili. Yüzlerce otobüs, binlerce araç gelmiş. Sadece Yunanistan'dan 500'e yakın otobüs geldi. Herkes büyük bir heyecanla takip etti. Mutlu oldum'' dedi.

Organizasyonun önümüzdeki yıllarda da Türkiye'de devam etmesi gerektiğini dile getiren Bülent Arınç, şunları söyledi:

''Pilotlar ve araçlar müthiş. Aşağıda çalışmaları gördüm. Arka planda çok kişi var. Milyonlarca insan aynı anda izledi. Asgari bir milyara yakın insan yarışları izliyor. Binlerce kapasiteli tribünler var. Açık kapalı tribünler bulunuyor. Parkurlar mükemmel. Bunları büyük bir kapasite ile kullanmamız lazım. Devlet Bakanı Faruk Özak ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile en kısa zamanda görüşeceğiz. Büyük ölçüde devam etmesi lazım. Dış tanıtıma milyonlarca dolar yatırıyoruz. Elimizde böyle bir imkan var. Formula 1 dışında da bu tesisleri kullanmamız gerekiyor. Bunun üzerinde ayrıca çalışıyoruz. Bakanlar Kurulu toplantısında neler yapabileceğimizi konuşacağız. Mükemmel tanıtımı, mükemmel tesisi, yüksek heyecanlı bu yarışları Türkiye'nin kaçırmaması lazım.''

Yarışlarda araçları kullanmanın yürek isteyeceğini ifade eden Bülent Arınç, ''300-340 kilometre arasında hız yapılıyor. Bereket, kaza olmadı. İki pilot yarış dışı kaldı. Olay olmadan geçirmiş olduk. Yarış tutkunlarının izlemelerini tavsiye ediyorum. Bir Türk takımının da pilotuyla beraber bu işe girmesini ve büyük başarılar almasını arzu ediyorum'' dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ayrıca, yarışı kazanan Jenson Button'un başarısının güzel olduğunu kaydederek, ''Sebastian Vettel de genç ve geleceği olan bir pilot. Sanırım gelecek yıllarda onun şansı yüksek olacak'' diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*