Arınç'ın Rusya temasları

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

Rusya ve Türkiye parlamentoları, iki ülke arasındaki çok yönlü işbirliğinin daha da derinleştirilmesi için anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Meclis Başkanı Bülent Arınç'la Moskova'da görüşen Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Meclisi Başkanı Sergey Mironov, kendisinin Türkiye'ye yapacağı ziyaret sırasında bunu imzalayacakları yeni bir protokolle deklere edeceklerini söyledi.

"İkili ilişkilerimiz dinamik ve pozitif bir seyirde devam ediyor." diyen Mirnovo, ulaşılan işbirliğinin seviyesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İrkutsk kentinde meydana gelen uçak kazası nedeniyle tüm Rusya halkına başsağlığı dileklerini ifade ederek sözlerine başlayan Arınç da "Bugün burada çok içten ve dostça karşılandık. Parlamenterler arası ilişkilerimizi daha da nasıl güçlendirebiliriz konusunu tartıştık. Türkiye ile Rusya arasındaki çok yönlü işbirliğinin daha da geliştirilmesi için anlaşmış bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

Son zamanlarda iki taraf arasında yapılan üst düzey görüşmelerin iyi işaretler olduğuna dikkat çeken Bülent Arınç, meclisler arasındaki ilişkilerin daha da canlandırılması gerektiğini vurguladı.

Arınç'a görüşmede milletvekilleri Mahmut Yıldız, İrfan Gündüz, Osman Nuri Filiz ve Ahmet Işık eşlik ederken Rusya tarafından ise Hazar ve Kafkasya kökenli temsilcilerin yer alması dikkat çekti.

Meclis Başkanı Arınç, bugün ayrıca parlamentonun alt kanadı Duma Başkanı Boris Grizlov ile de biraraya geldi. Meçhul Asker Anıtı'na törenle çelenk koyan Arınç ve beraberindekiler, törensiz bir şekilde SSCB'nin kurucusu Lenin'in mozelesini de gezdi. Heyet daha sonra Kızıl Meydan'ı dolaştı.

Bülent Arınç, öğleden sonra ise Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin ile biraraya geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious