Arınç'tan ortak tavır çağrısı

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Arınç, ülkede terör ve şiddet istemediklerini belirterek, "Şehit olan masum vatandaşlarımız yüreklerimizi parçalıyor. Teröre karşı ortak tavır alacağız." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Memleketi Manisa'da 14. Hafızlar ve Mevlithanlar Kültür ve Sanat Şöleni'ne katılan Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın gündeminde, son zamanlarda artan terör olayları ve Ortadoğu'daki savaş vardı. Manisa merkeze 36 kilometre ve râkımı bin 500 olan Spil Dağı Atalan mevkisindeki şölene eşi Münevver Arınç ile birlikte gelen Meclis Başkanı, ''Filistin'de, Irak'ta, Suriye'de, Lübnan'da, hattâ İsrail'de masum insanların ölümüne karşı olduğumuzu ilan edelim.'' diye konuştu.

Konuşmasında önce son günlerde Güneydoğu'da artan terör olaylarına değinen Bülent Arınç, şehit olan asker, polis ve masum vatandaşların yüreklerini parçaladığını dile getirdi. "Vatan toprağına koruma pahasına şehit düşen asker ve polisimize karşı gözyaşı döküyoruz." diyen Meclis Başkanı, "Bu ülkede terör, şiddet istemiyoruz. Birbirine zorla düşüncesini, ideolojisini dayatmak isteyenleri arzu etmiyoruz. Bu vatan hepimizin. Bugüne kadar acıyı, sevinci birlikte paylaştık. Birbirimizin kan kardeşi, akrabası olduk. İstiklal Savaşı'nda Çanakkale'de birlikte can verdik. Osmanlı coğrafyasında bayrak, vatan için milyonlarca şehit verdik. Teröre karşı tek yürek olarak bu vatan bizim dememiz ve şehitlere sahip çıkmamız, onlara en büyük saygıyı göstermemiz lazım.'' şeklinde konuştu.

Terörün son bulması için ortak tavır alınması gerektiğini vurgulayan Arınç, ''Hepimiz elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Ortak tavır alacağız. Bu vatan bizimdir. Bu millet bizimdir. Onu bölmeye kimsenin gücü yetmeyecek. Bağımsızlığımızı kaybettirmek isteyen kimseye izin vermeyeceğiz. Bunun üstesinden Allah'ın izniyle geleceğiz. Burada dua ederken, şehitlerimizi, gazilerimizi unutmayalım. Ülkemizin birlik içinde olması için birlikte dua edelim.'' diye konuştu.


"TÜRKİYE'NİN ÇEVRESİ DE ATEŞ ÇEMBERİNE DÜŞTÜ"


Türkiye'nin çevresinin de ateş çemberi içine düştüğünü dile getiren Meclis Başkanı, "Filistin'de masum çocuklar plajda anne babasıyla güneşlenirken bile kahpece öldürülüyor, bombalar yağıyor. Köprüler, yollar tahrip ediliyor. Lübnan'da insanlar kaçmak isterken, otobüs vuruluyor ve kahpece öldürülüyorlar. Bunlara karşı diplomatik mücadele yapıyoruz, söylüyoruz. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ama İslam aleminin de içinde sıkıntılar var. En yakınımızda bir haftada 300 masum kişinin hayatına mal olan kirli bir savaş var. İşkence var, büyük bir zulüm var.'' şeklinde konuştu.

İslâm âlemine yakın coğrafyadaki bu insanlara dua edilmesi çağrısında bulunan Arınç, "Onlarla dayanışma içinde olduğumuzu açık biçimde gösterelim. Filistin'de, Irak'ta, Suriye'de, Lübnan'da hatta İsrail'de masum insanların ölümüne karşı olduğumuzu ilan edelim. Dindaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu açık olarak gösterelim. Bugün dostluk, kardeşlik, ortak değerlerimizin ayağa kalktığı bir gündür.'' ifadesini kullandı.

Arınç'ın konuşmaların ardından şölenin final bölümünü Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen müezzin kayyumların güzel makam ve sesleriyle okudukları çoklu ezan ile son buldu. Altı müezzinin farklı makamda okuduğu öğle ezanı herkesi gözyaşlarına boğdu. Şölen Kur'an-ı Kerim ve Türk Tasavvuf Musıkisi konseri ve mehter marşlarıyla akşama kadar devam etti. Türkiye'nin dört bir yanından şölene katılmak için Spil Dağı'na gelen vatandaşlar, serin bir ortamda farklı bir gün yaşadı. Şölene katılan herkese Manisa Belediyesi ve Mevlithanlar Derneği tarafından yemek ikram edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious