Arınç'tan sert açıklama

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Tunceli Bedensel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi'nin açılışıyla ilgili çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bülent Arınç, TBMM Başdanışmanı aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün Tunceli Bedensel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi'nin açılışıyla ilgili çeşitli gazetelerde haberler yayınlanmıştır. Haberlerde TBMM Başkanı Sayın Bülent Arınç'ın adı da zikredilerek gerçeği yansıtmayan bilgiler verilmiştir. Sayın Başkan bu haberler nedeniyle büyük bir üzüntü duymuştur. Büyük emekler harcanarak yapılan Tunceli Bedensel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi tüm Türkiye'ye örnek olacak bir ortak çalışmadır" denildi.

Tunceli'ye ilk kez bir meclis başkanının gittiği hatırlatılan açıklamada, TBMM Başkanı Arınç ve Devlet Bakanı Nimet Çubukçu tarafından yapılan açılışı törenin Tunceli halkınca büyük bir ilgi gördüğü ve devlet ile milletin bütünleşmesinin yaşandığı ifade edildi. Tören esnasında geleneksel kıyafetleriyle gösteri yapan folklor ekibinin giyiminin, tüm bu güzel girişimleri gölgede bırakacak şekilde büyütüldüğü ve gazete manşetlerine taşındığına dikkat çekilen açıklama şöyle devam etti: "Folklor ekibinin bu yönde giyinmesi tamamen ekip yöneticilerinin bir tercihidir. Meclis Başkanlığı ya da başka bir resmi kurum, bu yönde bir telkin de ya da yönlendirmede bulunmamıştır. Ayrıca aynı folklor ekibi başka dönemlerde de aynı türde kıyafetle gösteri yapmıştır. Öte yandan aynı törende gösteri yapan diğer folklor ekibindeki bayan folklorcuların başlarının açık olması da görmezlikten gelinmiştir. Buna rağmen, Rehabilitasyon merkezinin açılışı sadece folklor ekibinin kıyafet tercihi ile verilmesi tüm emeklerin göz ardı edilmesi, bir anlamda emeğe ve dayanışmaya saygı gösterilmemesi anlamına gelmektedir. Bir haber ajansının kaynaklık ettiği bu yayınlar; Tunceli'ye, desteğe ihtiyaç duyan Tunceli halkına, dayanışma içinde olan sivil örgütlere ve devlet kurumlarına karşı emekleri boşa çıkarma girişimidir. TBMM Başkanı Sayın Bülent Arınç, bu tür haberlerin halkıyla barışan, halkıyla bütünleşen, sivil toplumuyla omuz omuza millet için çalışan Meclisimize karşı maksatlı yıpratma çabası olduğunu düşünmekte ve halkımızı buna karşı duyarlı olmaya çağırmaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious