Arınç'tan Çin'e sert D. Türkistan uyarısı

Arınç'tan Çin'e sert D. Türkistan uyarısı.9444
  • Giriş : 10.07.2009 / 03:00:00
  • Güncelleme : 09.07.2009 / 23:42:50

Arınç, askerin sivil mahkemelerde yargılanması konusu ve D. Türkistan'daki vahşet için açık konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''(Askerlerin sivil mahkemede yargılanması) Bu konuda ek düzenlemeye ihtiyaç varsa, hükümet olarak biz bunu yasama dönemi başladıktan itibaren gündemimize alırız ve bunu parlamentoya sevk ederiz. Bu yasal düzenlemeyi şu veya bu dava ile ilintili görmek yanlış olur'' dedi.

Bülent Arınç, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olaylara ilişkin, ''Bu olayların Türkiye ile Çin arasındaki ilişkileri bozmayacak ölçüde derhal bir soruşturmayla sonuçlanması hepimizin dileğidir. Gözü kararmış insanların orantısız, ölçüsüz güç kullanarak masum insanlara yönelmiş tehditlerini, üzüntüyle izliyoruz ve bunun gereğini yapmak üzere bütün uluslararası platformlarda gayretle çalışıyoruz'' dedi.

Bülent Arınç'ın açıklamaları şöyleydi:

ASKERLERİN SİVİL MAHKEMEDE YARGILANABİLMESİ KONUSU

Arınç, Askeri personelin sivil mehkemelerde de yargılanabilmesinin yolunu açan yasa ile ilgili istenen ek düzenleme gerekliyse Meclis tatilden döndükten sonra gerekenin yapılacağını söyledi.

Sivil ve askeri yargının sınırlarını kesin hatlarla belirleyen bu yasaya aklı başında olan herkes gerekli olduğunu söylüyordu. Ben cumhurbaşkanının bu yasayı onaylamasını bekliyordum. Sayın Cumhurbaşkanı da kanaatini bu yönde kullanmıştır.

Gerek duyulursa Anayasa Mahkemesi'ne başvurularak Anayasaya uygunluk denetlenebilir.

Amacımız Türkiye bir hukuk devleti olduğuna göre bu yasanın uygulanabilirliğini göstermek. Hukukçu kurmaylarımızla da görüşerek bu yasaya nasıl bir ek düzenleme yapılabileceğine karar vereceğiz.

Bu yasal düzenlemeyi şu veya bu davayla ilintili olduğunu söylemek yanlıştır. Bu konu uzun yıllardır Türkiye'de tartışılan bir konuydu.

Sayın Baykal'ın çıkış ve çıkışmayışlarını hayretle izliyoruz. Sayın Baykal, Sayın Cumhurbaşkanı fikir değiştirecek diye bir şey ortaya attı. Bu çok çirkin ve yakışıksız. Sayın Baykal'ın bu tutumunu hayretle izledim.

ÇİN VAHŞETİ

Çin'de yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyuyoruz. Dünyanın gözü içinde yaşanan vahşeti tüylerimiz diken diken ola ola görüyoruz. Evler basılıyor. Çocuklar alınıyor. Büyük ölçüde bunların çoğu ölümle sonuçlanıyor.

Dün Sayın Başbakan konu ile ilgili düşüncelerini açıkladı. Hükümetimiz olayı çok yakından takip ediyor.

Konuyu BM ve uluslararası kuruluşların gündemine taşımak istiyoruz. Bu olayların Türkiye ile Çin arasındaki ilişkileri bozmayacak ölçüde derhal bir soruşturmayla sonuçlanması hepimizin dileğidir. Gözü kararmış insanların orantısız, ölçüsüz güç kullanarak masum insanlara yönelmiş tehditlerini, üzüntüyle izliyoruz ve bunun gereğini yapmak üzere bütün uluslararası platformlarda gayretle çalışıyoruz

Olayları takip ediyoruz ama seyirci değiliz. Bu vahşeti bütün dünyaya göstermek için her şeyi yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*