Arınç'tan cumhurbaşkanı tarifi

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Meclis Başkanı Bülent Arınç, cumhurbaşkanlığı seçimi için hiçbir AK Parti'li milletvekilinin, dışarıdan birini düşünmeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arınç, "Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve siz, üçünüz bir araya gelip adayımız şudur mu diyeceksiniz?'' sorusuna tepki gösterdi.

''Hayır bu totaliter bir sistem olur" diyen Arınç, "Üçümüz değil, 354 milletvekili olan bir grup var. Üç kişi karar verecek derseniz, onu önce ben reddederim" dedi.

Bülent Arınç, cumhurbaşkanlığı adayları arasında kendisinin de isminin geçtiğinin hatırlatılması üzerine, "Birileri yakıştırıyor olabilir. Bundan kimse şikayetçi olmaz" yorumunu yaptı.

Cumhurbaşkanının yedi yıl içinde çok büyük yetkiler kullandığına da dikkat çeken Meclis Başkanı, "Olağanüstü. Süpermen gibi. Cumhurbaşkanlığı'nın yetkilerinin bir kısmı Başbakan'da, bir kısmı Meclis'te olmalı'' önerisini getirdi.

Dink cinayeti

Hrant Dink cinayetinin ''üzücü ve Türkiye için çok büyük bir kayıp olduğunu'' ifade eden Arınç, Dink'e sıkılan kurşunun ''aynı zamanda Türkiye'nin huzuruna, geleceğine, barışına ve dış vizyonuna sıkıldığını'' söyledi.

Taziye ziyareti için Dink'in evine gittiğini anlatan Arınç, bu evin bir Anadolu evinden farksız olduğunu belirtti.

Arınç, ''Bizden biriydi. Eşinin metanetine duygu ve düşüncelerine o gün hayran kaldım. Yanılmadığımı cenaze töreninde de anladım'' diye konuştu.

Kuvayı Milliye Derneği

Kuvayı Milliye Derneği’nin açılışından önce tabancaya el konularak, ''ölmek de öldürmek de var'' şeklinde yemin ettirilmesine ilişkin değerlendirmesinin istenmesi üzerine Arınç, olaydan sonra görüntüdeki kişilerin basın toplantısı düzenlediğini ve tam bir klinik vaka olduğunu kaydetti.

Görüntülerin ''korkunç ve iğrenç'' olduğunu ifade eden Arınç, oradakilere yön veren bazı çevrelerin Türkiye'de 2-3 yıldır bir kampanya sürdürdüğünü kaydetti.

Bazı kişilerin televizyonda yaptıkları programlarda soyadlarına bakarak kişilerin ''Sebataycı'', ''dönme'' olduğunu söyleyerek, komplo teorileri ürettiğini kaydeden Arınç, kendisine yönelik de bazı yayınlar yapıldığını söyledi.

Dedesinin, Menemen'de ''Kubilay'ın başını kesenlerden biri olduğu''na yönelik haberler yapıldığını anlatan Arınç, ''meczup veya maksatlı kişilerin bulunduğunu'' belirtti.

Kurmay Albaylık noktasından emekliye ayrılmış bir kişinin sözlerinin endişeye yol açtığını ifade eden Arınç, ''Elinizi kolunuzu sallayarak, hiçbir yasa ve tedbir duvarına çarpmadan gazetelerde boy boy poz vereceksiniz'' dedi.

Laiklik konusu

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in laiklik tanımının anayasaya girmesinin 70. yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajının, ''kendisinin laiklik tanımına karşı yapılıp yapılmadığına'' ilişkin bir soruyu yanıtlarken Arınç, 23 Nisan'daki konuşmasına 9-10 ay sonra cevap verilemeyeceğini söyledi.

Sezer'in mesajının'' kendisine cevap olarak yorumlamanın yanlış olacağını'' belirten Arınç, Sezer'in her vesileyle laiklik konusundaki düşüncelerini açıkladığını kaydetti. Arınç, ''cevap yetiştirmenin Sezer'in konumuna da kişiliğine
de uygun düşmeyeceğini'' kaydetti.

''Laikliğin Türkiye için önemli ve gerekli olduğunu'' vurgulayan Arınç, ''laiklik ilkesinden dindarların da inanmayanların da zarar görmeyeceğinin'' kaydetti.

Arınç, laikliğin ''yaşam biçimi olarak Türkiye için yararlı olacağına'' olan inancını dile getirdi.

Bülent Arınç, laiklik ilkesinin Anayasa’ya CHP'nin 6 okundan biri olarak girdiğini ifade etti.

Arınç, laikliğin Türk toplumunun kendi içinden çıkmadığını, Batı kurumlarından geldiğini belirterek, ABD, Fransa ve Almanya ile Anglosakson ülkelerindeki laiklik anlayışının ''farklı olduğunu'' belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious