Arınç'tan Ergenekon için tek söz

Arınç'tan Ergenekon için tek söz.15438
  • Giriş : 18.01.2009 / 18:45:00

Bülent Arınç, İsrail saldırısından kurtulan Filistinlileri ''Osmanlı'nın yetimleri olarak tanımladı. Arınç, ''Ergenekon'' soruşturması ile ilgili de önemli bir tespitte bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


AK Parti Manisa Milletvekili ve Genel Başkan Danışmanı Bülent Arınç, İsrail'in Gazze'ye saldırısıyla ilgili, ''Evlerinin içinde, hastanelerde, yollarda, araçların içerisinde çok donanımlı elektronik cihazlarla yeri tespit edilmiş insanlar, çocuklar, kadınlar hedef alınıyor. Bunu kınamak yetmez, lanetlemek zorundayız'' dedi.

AK Parti Gençlik Kolları Ankara İl Danışma Meclisi Toplantısı, Kocatepe Kültür Merkezi'nde yapıldı. Partililer toplantıya, boyunlarında Filistinlilerin kullandığı örtü olan ''kefiye'' ve Filistin bayraklarıyla katıldı.

Kürsüye boynunda ''kefiye'' ile çıkan Arınç, ''Filistin ile ilgili duygularının samimi olduğunu'' belirtti. Filistin'in geçmişte Osmanlı toprağı olduğunu anımsatan Arınç, ''Osmanlı'nın yetimleri gözüyle de bakabilirsiniz'' dedi.

Osmanlı'nın ''milyonlarca kilometrekare coğrafyası ve 100 milyona yakın nüfusu bulunduğunu'' kaydeden Arınç, ''Koskoca bir cihan gitti, elimizde mendil kadar Anadolu kaldı. Osmanlı'nın çekildiği topraklarda 20'den fazla devletçik kuruldu. Bir kısmı devlet olma vasfını bile kaybetti. Bunlardan biri Filistin'dir. Asırlarca 'peygamberler yurdu' olarak bilinen Filistin, 1917'de Osmanlı'nın gözü yaşlı biçimde o topraklardan ayrılmasıyla maalesef hep gözü yaşlı oldu'' diye konuştu.

İsrail'in 1948'de, ''sistemli bir biçimde'' kurulduğunu belirten Arınç, ondan sonra çok savaşlar yaşandığını kaydetti.

Gazze'ye yapılan saldırıları anımsatan Arınç, İsrail'in, ''evlerinin içinde hastanelerde, yollarda, araçların içinde çok donanımlı elektronik cihazlarla yeri bizzat tespit edilmiş insanları, çocukları ve kadınları hedef aldığını'' anlatan Arınç, ''Bu savaş değil, bu çok kirli bir iş. Bunu kınamak yetmez, bunu lanetlemek zorundayız'' dedi.

Arınç, şöyle devam etti:

''Türkiye, elinden geleni yaptı. Bir AK Partili olarak, başkaları ne derse desin, lütfen inanın, ne gerekiyorsa, fazlasını yaptı. Bütün bunları yapmaya da devam ediyor. Bir taraftan ateşkes görüşmeleri, bir taraftan Gazze'ye hükümet ve sivil toplum örgütlerimizin yapacağı büyük yardımlar ve gayretler, bir taraftan Gazze'nin ve Filistin'in yeniden inşası yolunda yapılabilecek her şeyi hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımız büyük bir gayretle sürdürüyor. Dünyanın her yerinde Türkiye'nin bu çabaları büyük bir takdirle karşılanıyor.''

Türkiye'nin bu konudaki çabalarını anlatan Arınç, ''Maalesef Arap aleminde, İslam aleminde buna karşın bir beraberlik ve bütünlük içinde mücadele etme azmi, güçlerini bir araya getirerek İsrail'i durdurma gayreti görülmedi'' diye konuştu.

''Halkların düşünceleriyle iş başındaki yönetimlerin düşüncelerinin birbirinden farklılığının büyük bir eksiklik olduğunu'' belirten Arınç, bu konuda sadece Türkiye'nin bir bütünlük gösterdiğini ifade etti. Arınç, ''Mısır'ın tutumu farklıdır, Körfez ülkelerinin tutumu farklıdır, İran'ın tutumu içte ve dışta farklıdır. İçte ve dışta farklı olmayan sadece Türkiye'dir. Türkiye 7'sinden 70'ine Filistin konusunda hükümetiyle de sivil toplum kuruluşlarıyla da sivil, asker bürokrasiyle de tam bir bütünlük içindedir'' dedi.

-''ERGENEKON'' SORUŞTURMASI-

''Ergenekon'' soruşturmasına da değinen Arınç, şunları kaydetti:

''Yıllardan beri gayri hukuki, gayri meşru çalışmalar yaptığı iddianamelerde yazılı olan, isimleri çok önemli değil, sivil-asker emeklileriyle bir koalisyon içerisinde, halkın seçtiği iktidarları Anayasa dışı birtakım gayretlerle devirme telaşı içinde bulunanların hazin akıbetlerini bugünlerde görüyorsunuz. Tek şey söyleyeceğim: Buna bakarak bir tek şey için Allah'a hamdetmelisiniz. Bu kadar sıkıntı, bu kadar badire, bu kadar bir araya gelmiş insanların devirme planları, suikastlar, şunlar bunlar... Hiçbirisi başarıya ulaşamadı. AK Parti tek başına, dimdik iktidardadır. Eğer bu yapılanlar bir başka iktidara karşı yapılmış olsaydı, yerinde yeller esecekti bugün. Ama biz buradayız, biz Türkiye'deyiz. Biz halkın desteğiyle, halkın 7'sinden 70'ine bu iktidara maddi ve manevi destek vermesiyle icraatlarımıza, iktidarımıza devam ediyoruz. Yargının işine karışmak bizim işimiz değil. Onlar bu konuda yapacaklarını çok iyi bilirler ama konuşulanlara, yazılanlara, çizilenlere bakarsanız AK Parti'nin ne güçlü bir iktidar olduğunu göreceksiniz.''

Arınç, 29 Mart 2009'da yapılacak yerel seçimlerde sadece başarıya odaklanılmasını, gençlerin belediye başkanlarıyla beraber çalışmalarını istedi.

Gençlere, seçim çalışmalarına ilişkin önerilerde bulunan Arınç, partinin ve hükümetin yaptığın işlerin seçmenlere yüz yüze anlatılması, kavga edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Ekonomik krize değinen Arınç, ''Bugün ekonomik kriz dünyanın pek çok yerinde çok büyük ülkeleri bile kasıp kavururken, 6 yılda geldiğimiz nokta, bu büyük krizden bile Türkiye'nin daha az etkilenmesine yol açmıştır. Şu anda çektiğimiz sıkıntılarla geçmiş hükümetler döneminde karşı karşıya kalsaydık, emin olun 20 misli daha fazlasıyla karşı karşı gelirdik'' dedi.

Ankara Milletvekili Salih Kapusuz da İsrail'in Gazze'ye saldırıları konusunda ''Bu vahşete hem seyirci olup hem işleyenleri kınıyorum'' diye konuştu.

-GÖKÇEK'İN KONUŞMASI-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, seçimlerde gençlere büyük görevler düştüğünü belirtti.

Belediye meclislerinde kadınların oranının en az yüzde 20 olması yönünde karar alınacağını ifade eden Gökçek, ilçelerdeki diğer adaylarla ele ele çalışacaklarını kaydetti.

''Ben inanıyorum ki birlikte yapacağımız mücadele sayesinde, bu seçimde de Türkiye genelinde yüzde 47'yi aşan neticeyi alacağız'' diyen Gökçek, seçim kampanyasına şubat ortalarına doğru başlayacakları bildirdi.

Ankara'da da ''güzel netice'' alacaklarını ifade eden Gökçek, ''Son yaptığımız ankete göre, en yakın rakibimizle 21 puan farkımız var. Amacımız ikiye katlamak. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Dün CHP'liler anket yapmış. Moralleri çok bozuk'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*