Arınç'tan "Halk yanılamaz mı?" sorusuna esprili yanıt

Arınç'tan
  • Giriş : 07.08.2007 / 14:54:00

Eski TBMM Başkanı, AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, gazetecinin sorusunu bakın nasıl yatıladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eski TBMM Başkanı, AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, Parlamento Muhabirleri Derneği’ni (PMD) ziyaret etti, yeni yönetimi kutladı.
PMD Başkanı Hıdır Göktaş ile yönetim kurulu üyelerini seçilmelerinden dolayı kutlayan ve yeni yönetime başarılar dileyen Arınç, burada gazetecilerle de bir süre sohbet etti.
Başbakanlık Konutunda yapılan üçlü zirveye ilişkin bir soru üzerine Arınç, "Olaya ’partiyi üç kişi yönetiyor, üç kişi bir araya geliyor, her şeye karar veriyor’ diye bakılmasın" dedi. Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bütün milletvekillerinin görüşüne önem verdiğini ifade ederek, siyasi partilerin başarısı için bu tür diyalogların önemine dikkati çekti.
AK Parti’nin oy oranının artmasıyla ilgili analiz yapan bazı köşe yazarların, "çiftçiyi azarlıyorlar ama oyları arttı" şeklinde yorum yaptığını hatırlatan Arınç, bunu yazanların, milleti hiç tanımadığını söyledi. Arınç, "Çiftçiye hakaret etmedik, çiftçiyi azarlamadık. Bazı kişiler maksatlı olarak oraya gelmişlerdi. Ben 35 yıllık siyasetçiyim, insan sarrafıyım. İnsanı bakınca alnından tanırım. O kişilerle 20 milyon çiftçiyi birbirinden ayırmak lazım" diye konuştu.
Maksatlı olarak gelen bazı kişilerin konuşması sırasında sürekli laf attıklarını anlatan Arınç, "Plastikten insanlar değiliz, zaman zaman sabrımızın taştığı oluyor" dedi.

"HALK YANILAMAZ MI?"
Arınç, bir gazetecinin "Bu seçimde halk yanılmış olamaz mı?" şeklindeki sorusuna, "Olabilir... Tabii, tabii halk yanılabilir. Yüzde 47 yüksek bir oran... Ortada global bir sonuç var. ’Halk yanılabilir’
diye bunu, küçümsemeye kimsenin hakkı yok" diye esprili cevap verdi.
Bazı kesimlerin halkı tanımadığını ifade eden Arınç, "1902’lerin Ahmet Rıza’sı gibi ’Biz, ne yaparsak halk onu yapar. Biz, ne giyersek halk onu giyer...’ anlayışının geçerli olamayacağını" söyledi. Arınç, Türkiye’nin çok değiştiğini, İttihat ve Terakki dönemin artık gerilerde kaldığını belirterek, olaylara milletin gözüyle bakmanın önemine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious