Arınç’tan Konsey’e şikayet

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Arınç, haberlerin yayınların halkın gerçeği öğrenme hakkını engellediğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Bülent Arınç, yaptığı başvuruda, sözkonusu folklor gösterisiyle ilgili yayınların Basın Meslek İlkeleri’nin 4. maddesi olan ’Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer veremez’ hükmü ile 6. maddesindeki ’Soruşturması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz’ şeklindeki ilkelere aykırı olduğunu ileri sürdü.

TBMM Başkanı Arınç tarafından Basın Konseyi Yüksek Kurulu’na yapılan başvuruda Tunceli ziyaretiyle ilgili yer alan haberlerde haberlerin veriliş şekli ve kullanılan bilgilerin folklor ekibinin zorla başlarının kapatıldığı ve bunun TBMM Başkanı Arınç’ın Tunceli’ye gelişi nedeniyle yapıldığının iddia edildiği gerekçesiyle gazetecilik meslek ilkelerine aykırı davranan

Doğan Haber Ajansı Tunceli Muhabirleri Faruk Balıkçı ve Ferit Demir ile haberi yayınlayan Hürriyet, Posta, Milliyet, Sabah, Cumhuriyet, Radikal, Evet, Takvim, Vatan ve Gözcü Gazeteleri hakkında işlem yapılması talebinde bulunuldu.

Tunceli Bedensel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışı nedeniyle gittiği Tunceli ziyareti hakkında 9 Temmuz 2006 ve sonraki tarihlerde Hürriyet, Posta, Milliyet, Sabah, Cumhuriyet, Radikal, Evet, Takvim, Vatan ve Gözcü gazetelerinde haberlerin yer aldığını ifade eden TBMM Başkanı Arınç yazısında şöyle dedi: "Haberlerde şahsımın ismi zikredilerek, gerçeği yansıtmayan ifadeler kullanılmıştır. Adı geçen gazetelerde, yayınlanan haberlerde, rehabilitasyon merkezinin açılışında Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencilerinin başlarını türbanla bağlayarak folklor gösterisi yaptıkları ve bunun bir kamu görevlisi tarafından zorla yaptırıldığı iddia edilmiştir.

Hem maddi hem de manevi destekte bulunduğum açılış, Hürriyet Gazetesi’nin 1. Sayfası’nda "Arınç’a özel şov", Posta Gazetesi’nin manşetinde "Arınç geldi, böyle oldu", Milliyet Gazetesi’nin 1. Sayfası’nda "Arınç gelince kızlar örtündü", Sabah Gazetesi’nin 6. Sayfası’nda "Arınç’a türbanlı folklor gösterisi", Cumhuriyet Gazetesi’nin 8. Sayfası’nda "Tunceli’de folklor ekibine türban", Radikal Gazetesi’nin 6. Sayfası’nda "Folklorcu kızları türbana soktular", Evet Gazetesi’nin 7. Sayfası’nda "Arınç törene katıldı, kızlar başını kapadı", Vatan Gazetesi’nin 1. Sayfası’nda "Arınç gelince kızların başını kapadılar", Takvim Gazetesi’nin 1. Sayfası’nda "Bülent Arınç türbanı", Gözcü Gazetesi’nin 3. Sayfası’nda "Arınç’ın katıldığı törende folklorcular türban taktı" başlıklarıyla haberleştirilmiştir. Haberlerin veriliş şekli ve kullanılan bilgiler, folklor ekibinin zorla başlarının kapatıldığı, bunun şahsımın Tunceli’ye gelişi nedeniyle yapıldığı iddia edilmiştir."

Konu hakkında Tunceli Valiliği’nin yaptığı yazılı açıklamada folklor ekibinin başlarının zorla kapatılmasının söz konusu olmadığını aynı ekibin daha önce de başları kapalı olarak halk oyunu oynadıklarını ve daha önce çekilmiş fotoğraflarını da yayınladığını hatırlatan TBMM Başkanı Arınç, haberlerin yayınlanması üzerine 10 Temmuz 2006 tarihinde Tunceli Belediye Başkanlığı, Tunceli Bedensel Engelliler Derneği Tunceli Şubesi, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı, ve 11 Temmuz 2006 tarihinde Tunceli Milletvekili Hasan Güyüldar ve 9 Temmuz’da da TBMM Başkanlığı’nın, birer açıklama yaparak haberleri yalanladığını ve tepki gösterdiklerini ifade etti.

TBMM Başkanı Arınç, "Doğan Haber Ajansı’nın kaynaklık ettiği bu yayınlar; Tunceli’ye, desteğe ihtiyaç duyan Tunceli halkına, dayanışma içinde olan sivil örgütlere ve devlet kurumlarına karşı emekleri boşa çıkarma girişimi olarak algılanmıştır. Bu yayınlar, halkın gerçeği öğrenme hakkını engellemiştir. Gazeteciliğin temel işlevi olan gerçekleri abartmadan kamuoyuna yansıtma görevi yapılmamıştır" ifadelerine yer verdi.

TBMM Başkanı Arınç’ın Basın Konseyi Yüksek Kurulu’na gönderdiği yazıda konuyla ilgili yer alan haberler, kurumların yazılı basın açıklamaları ve folklor ekibinin daha önceki gösterilerde de başlarının kapalı olduğuna dair resimler yazı ekinde sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious