Arınç'tan Köşk sorusuna 'İsmet Paşa' yanıtı

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağı yolundaki soruları, "İsmet Paşa gibi oldum" diyerek duymamazlıktan geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Arınç, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla TBMM'de görev yapan kadın gazetecilere çay partisi verdi. Arınç gazetecilerin, "Köşk'e aday olacak mısınız?" sorusu karşısında, işine gelmeyeni duymadığına yönelik sözüyle de tanınan Türkiye'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye atıf yaparak, "İsmet Paşa gibi oldum" dedi. Sorunun tekrar edilmesi üzerine Arınç, Mevlana'nın sözüyle yanıt vererek, "Düne dair ne varsa söylendi, artık yeni şeyler söylemek lazım" diyerek, parlamentodaki kadın sayısının arttırılması gerektiğini vurguladı.
Arınç, kadın Cumhurbaşkanı olup olamayacağı konusunda da kadınların siyasette de çalışarak başarılı olabileceğini vurguladı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'yu kastederek, "Kadınlar, Anayasa Mahkemesi Başkanı olabiliyorsa Cumhurbaşkanı da olabilir" diyen Arınç, bunun kotayla değil çalışarak olabileceğini kaydetti.

Gerginlik olabilir
Partilerin kadın aday gösterebileceğini, dışarıdan da kadın aday gösterilebileceğini kaydeden Arınç, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde siyasette gergin bir ortama girilebileceğini ancak istikrarı bozmadan iki seçimin de yapılacağını vurguladı. Arınç, Genelkurmay Başkanlığı'nda basın kuruluşları için yapılan değerlendirmelerin yer aldığı yazışmaları içeren dosyaya ilişkin soruları, "Bugün 8 Mart" diyerek geçiştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious