Arınç'tan miting uyarısı

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Meclis Başkanı Arınç cumhurbaşkanlığı seçimi için toplantı yeter sayısının 184 olduğunu açıkladı, 14 Nisan mitingine katılacaklara “İyi düşünün” dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 14 Nisan’da yapılacak protesto mitingi hakkında “ADD Başkanı Eruygur hakkında çok ciddi iddialar varken, onun çağrısını yaptığı toplantıya katılmak iyi düşünülmelidir" dedi. Arınç, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. İşte Arınç'ın sözleri: n 184 YETER: seçim turlarının günleri ve saatleri Danışma Kurulu toplantısında belirlenecek. Toplantı yeter sayısı 184’tür. Son 3 cumhurbaşkanlığı seçimi için de Meclis Başkanlığı seçimlerinde de 367 aranmamıştı. Toplantı yeter sayısı 367 ise önceki seçimlerde hata yapılmış demektir.

14 NİSAN MİTİNGİ: Miting ve gösteri hakkı elbetteki var. Ancak bu mitingi düzenleyen Atatürkçü Düşünce Derneği’dir. Başında da emekli orgeneral Şener Eruygur bulunmaktadır. Eruygur’la ilgili bir dergi ciddi iddialarda bulunmuştur. Darbe hazırlığıyla ilgili bu iddiaların ciddi olduğunu düşünüyorum. Darbe eşittir Meclis’in kapatılmasıdır. Bunu kim yaparsa yapsın ben Meclis Başkanı olarak iddianın araştırılmasını arzu ederim. Eruygur’la birlikte, onun çağrısını yaptığı bir toplantıya katılmak iyi düşünülmelidir.

YÖK, BİLİM YUVASI OLMAKTAN ÇIKTI

REKTÖRLER KOMİTESİ AÇIKLAMASI: Açıklamayı garip ve yanlış buluyorum. Üniversite rektörlerinin şahısları adına görüş açıklaması normal, Rektörler Komitesi kurumsal kimliğiyle böyle bir açıklama yapması yanlıştır. YÖK bilim yuvası olmaktan çıkmıştır. Siyasi açıklama yapmaları doğru değildir. Türk eğitimi açısından kayıptır. Meclis kararının meşruluğunun tartışılmasına izin vermeyiz. Meclis müdahaleyi reddeder.

UZLAŞMA ARAYIŞI: Sıkılı yumrukla el sıkışılmaz. Başbakan dışındaki siyasetçilerin bir kısmına şunu söyleyebilirim; niçin yumruğunuzu başta sıktınız? Başbakan bir yere uzlaşma veya görüşlerini almak için dahi gitmiyorsa, karşı taraf da zaten 'gelme' demişse burada kabahat kimde olabilir?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious