Arınç'tan yardım talebi

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Tutuklu bulunan Filistin Meclis Başkanı Aziz Dwaik'in eşi Nahila Al-Dwaik, TBMM Başkanı Bülent Arınç'a, '' Sizin güçlü ve seri bir şekilde ağırlığınızı koymanızı istiyoruz''dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Arınç, tutuklu bulunan Filistin Meclis Başkanı Aziz Dwaik'in eşi Nahila Al-Dwaik, Filistin Halk Meclisi Lideri Ahmad Saadat'ın eşi Abla Saadat, milletvekili Nasır Abdeljawad'ın eşi Aishah Ahmad Abdeljawad ve oğlu Üseyd Abdeljawad ile Filistin Büyükelçiliği Müsteşarı İbrahim Temim'i kabul etti.
Filistin Meclis Başkanı Aziz Dwaik'in eşi Nahila Al-Dwaik, halen İsrail hapishanesinde tutuklu bulunan eşi ve diğer milletvekillerinin durumunu anlattı.
Dwaik, mahkum edilen çok sayıda milletvekilinin İsrail hapishanesinde olduğunu ifade ederek, ''Sizin güçlü ve seri bir şekilde ağırlığınızı koymanızı istiyoruz. İsrail'in elinde yaklaşık 13 bin esir var. Filistin'e en büyük desteği siz veriyorsunuz, desteklerinizden dolayı teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.
Filistin Halk Meclisi Lideri Ahmad Saadat'ın eşi Abla Saadat da sadece milletvekillerinin, bakanların değil, bütün esirlerin serbest bırakılması için mücadele verdiklerini anlattı.
Saadat, ''10 yılla 30 yıl arasında içeride kalacak olan mahkumlar var. Bazılarından haber alınamıyor. 8-10 yaş arasında 330 çocuk esir var. Tümünün
kurtulmasını istiyoruz'' dedi.

-''GİRİŞİMLERDE BULUNDUM''-

TBMM Başkanı Bülent Arınç ise iki ülke arasında tarihten gelen büyük bir dostluk olduğuna işaret ederek, bu ilişkilerin en sıcak şekilde devam etmesini istedi.
Arınç, Türk milletinin, Filistinli kardeşlerinin acılarını kendi yüreğinde hissettiğini dile getirdi.
Tutuklu bulunan Meclis Başkanı ve milletvekillerinin serbest bırakılmaları için çeşitli girişimlerde bulunduğunu anlatan Bülent Arınç, şöyle konuştu:
''İslam Konferansı Örgütü Parlamentolar Birliğinin dönem başkanı olduğum için, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Linden'e geçtiğimiz Temmuz ayında bir mektup gönderdim. Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Başkanı'na da aynı şekilde bir mektup göndererek bu konuda duyduğumuz üzüntüyü bildirdim.
Kendilerinden tutukluların derhal serbest bırakılmaları konusunda girişimde bulunmalarını istedim. Bu girişimimize Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı destek verdi. Hem gönderdiğimiz mektuplarda hem de konuşmalarımızda Filistin Meclis Başkanı Dwaik ve arkadaşlarının derhal serbest bırakılmaları gerektiğini ifade ettik.
İsrail Meclis Başkanı ve Lübnan Meclis Başkanı'na da mektup yazdık. Hem Lübnan'daki olaylar hem de Filistin'de meydana gelen olaylar sebebiyle üzüntülerimizi bildirdik. Biz Filistin'deki olayları gün be gün takip ediyoruz.''
TBMM Başkanı Arınç, bu tutuklamaların kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, girişimlerini sürdüreceklerini kaydetti.
Muhtaç durumdaki Filistinli çocuklar için Filistin Dostluk Grubu'nun kampanya başlattığını hatırlatan Arınç, ''Türkiye'deki kardeşleri onları unutmadılar'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious