Arınç'tan yeni ses kaydı yorumu

Arınç'tan yeni ses kaydı yorumu.10744
  • Giriş : 20.03.2009 / 04:19:00
  • Güncelleme : 20.03.2009 / 00:10:16

Arınç, Türkiye'de son 5-6 yıl içerisinde neler yaşandığı ve nelere teşebbüs edildiğinin artık çok iyi bilindiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bülent Arınç, Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon'a ait olduğu iddia edilen yeni bir ses kaydı ile ilgili, "Ülkede komplolar için kim kiminle işbirliği yapmış artık biliniyor. İsim söylersem sonra birilerinin hoşuna gitmeyecek ama söylemeye de gerek yok ki herkes kendi ismiyle bazen lanlı, bazen bilmem neli birilerine hakaret ediyor. Bunları kayıtlardan okuyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Diyarbakır'da düzenlenen "Demokrasi ve Özgürlük" konulu konferansta konuşan Arınç, Ergenekon gibi organizasyonlar olduğunu ve bunlarla mücadele edeceklerini belirtti. Arınç, Türkiye'nin gerçekten hukukun üstünlüğüne dayalı, gerçek bir hukuk devleti olması için güçlerinin son damlasına kadar çalışacaklarını vurguladı. Arınç, "Dik duracağız, cesur olacağız. Allah'tan başka kimseden korkmayacağız." dedi.

Hiçbir zaman başlarını eğmeyeceklerini kaydeden Arınç, geçmiş yılların Türkiye'ye neler getirip götürdüğünü artık herkesin bildiğini ifade etti. Son 5-6 yıl içerisinde Türkiye'de neler olduğu ve nelere teşebbüs edildiği haberlerinin iyi okunmasını isteyen Arınç, Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon'a ait olduğu iddia edilen ve internet sitelerine düşen ses kaydındaki konuşmaya atıfta bulundu. Arınç, "Ülkede ne planlar yapılmış, kim hangi rolü oynamış. Komplolar için kim kiminle işbirliği yapmış. İsim söylersem sonra birilerinin hoşuna gitmeyecek ama söylemeye de gerek yok ki herkes kendi ismiyle bazen lanlı, bazen bilmem neli birilerine hakaret ediyor. Bunları kayıtlardan okuyoruz. Böyle bir ortamdan iki defa tek başına gelen bir AK Parti var. AK Parti gücünü halkımızdan alıyor." diye konuştu.

Terörle mücadelede görev almış eski Genelkurmay Başkanları ile kuvvet komutanlarının bir röportajının okunması gerektiğini anlatan Arınç, "İbret vesikası olarak o kitapta konuşulanları, söylenenleri okumalısınız. Komutanlar o zaman için biz hata ettik diye söze başlıyorlar. Ne kadar da hata etmişler meğerse. Ortak konusu biz hata etmişiz. Bir paşa diyor ki, biz Kürt kimliği yoktur diye biliyorduk. Öyle yetiştirdiler. Kart-Kurt diye bir şey varmış ordan bu isim geliyormuş. O yüzden biz Kürtçe konuşmayı yasakladık diyorlar. Bunun bir hata olduğunu söylüyorlar. Biz de hata olduğuna inanıyoruz ve artık bu hataları yapmak istemiyoruz." diye konuştu.

Vatandaşlarımızın kendi anadillerinde konuşması, kendisini yazıyla sözle ifade edebilmesinin fevkalade önemli olduğunun altını çizen Arınç, birilerinin bu konuda kendilerini acımasıca eleştirdiğini dile getirdi. Arınç şöyle devam etti: "Bizi her zaman ağza alınmayacak sözlerle eleştirmişlerdir. Buna rağmen halkın mutlu ve huzuru için anadilin öğrenmesi ile kursların açılabilmesi, hem de bu konuda yazılı ve görsel bu takım ibarelerin kullanılması mümkün oldu. Bunun en önemli adımı TRT Şeş'te 24 saat Kürtçe yayının yapılmasıdır."

DTP'nin bunu eleştirdiğini hatırlatan Arınç, "Oysa bunu önemli görüyoruz. Bir insanın kendi anadiliyle yayın dinlemesi, kimliğini zenginleştirmesi ve güçlendirmesi anlamına geliyor. Hizmet etmeyi görevimiz sayıyoruz. Özgürlük alanları daha da genişleyecektir. Geçmişte yapılan hataların hepsini telafi edeceğiz."diye konuştu.

Türkiye'de bir zamanlar insanların kendi diliyle konuşması ve bu diliyle meramını anlatmasının yasak kapsamına girdiğini hatırlatan Arınç, isimlere müdahale edildiğini, Diyarbakır Cezaevi'nde de büyük insan hakları ihlallerinin yaşandığını anımsattı. Vatandaşlar arasında ayrımcılığın yapılmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Arınç, Türkiye'nin geçmişten hep iç kavgalarla zaman kaybettiğini kaydetti.

"Bizi birbirimize düşman yaptılar. Birbirimizden kopardılar. Sen sucusun sen bucusun diyerek bizleri birbirinden kopardılar." diyen Arınç, şöyle devam etti: "Bu büyük bir acıdır. Bu travmanın acılarını hala yaşıyoruz. Bizim görevimiz bunları tamir etmektir. Toplumsal barışın sağlamaktır, kucaklamaktır. Eskiden bu yana ilerici-gerici kavgası sağcı- solcu, laik- anti laik kavgası Kürt- Türk kavgası örtülü - baş açık kavgası bütün bu yapay şeylerle Türkiye milyarlarca dolar kaybetti. Maalesef pek çok insanın da canına mal oldu. Bütün bu hataları yapanlar şimdi tarih önünde hesabını vereceklerdir."

Türkiye yöneten insanlar olarak en büyük ızdırabının Şırnak'ta açılan kuyularda insan kemikleri ve elbiselerinin çıkması olduğunu dile getiren Arınç, bu cinayetleri kim işlemişse yargı önünde hesap vereceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*