Arıt Çayı'nda binlerce balık telef oldu

Arıt Çayı'nda binlerce balık telef oldu.13061
  • Giriş : 25.08.2008 / 17:15:00

Bartın'da su seviyesi düşen Arıt Çayı'ndaki kirlilik nedeniyle binlerce balık telef oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Balık ölümlerine çaya bırakılan kanalizasyonun yol açtığı öne sürülürken Arıt Belediye Başkanı AKP'li Şahidi Kuşçu, bunun sudaki oksijen seviyesinden kaynaklandığını söyledi.

Arıt Beldesi'nden geçen Arıt Çayı'nda anan kirlilik ile birlikte görülen balık ölümleri çevrede yaşayanların tepkisine neden oldu. Su seviyesinde önemli ölçüde düşüş görülen çayda binlerce balık telef oldu. Suyun yüzeyi, telef olan balıklarla kaplanırken, çevre sakinleri çevre felaketine tepki gösterdi. Balık ölümlerine çaya bırakılan kanalizasyonun neden olduğunu ileri süren bazı kişiler, “Belediye kanalizasyonu çaya bırakıyor. Su seviyesinin azalmasıyla birlikte balık ölümleri görülmeye başlandı. Bu çayda ilk defa bu boyutta balık ölümü görülüyor” diye konuştu.

Arıt Belediye Başkanı Şahidi Kuşçu ise, Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile görüştüğünü anlatırken şunları söyledi:

“Çaydaki balık ölümlerinin kanalizasyondan değil, sudaki oksijen seviyesinin düşmesinden yaşandığını söylediler. Su miktarı kuraklık nedeniyle azalmış durumda. Çayda yaşayan balıkların da çokluğu göze alındığında oksijen azalması meydana geliyor. Bu nedenle de toplu balık ölümelri gerçekleşiyor. İtfaiye araçlarımızla çaya su takviyesi de yaptık, ama malesef balık ölümlerine engel olamadık."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*