Arıtman'ın açıklaması Anayasa Komisyonu'nu karıştırdı

Arıtman'ın açıklaması Anayasa Komisyonu'nu karıştırdı.5783
  • Giriş : 02.02.2008 / 08:15:00
  • Güncelleme : 02.02.2008 / 09:41:48

Arıtman'ın "Kim şerefli kim namuslu oylamada ortaya çıkacak." sözü tepki çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, üniversitelerde başörtüsü yasağını sona erdirecek teklifin görüşüldüğü Anayasa Komisyonu'nu karıştırdı. Üye olmadığı halde komisyon toplantısına katılan Arıtman, provokatif bir konuşma yaptı.

Teklifin, laik rejimden teokratik rejime geçme çabası olduğunu savunan Arıtman, milletvekili yeminine atıfta bulunarak, "Birkaç saat sonra yapılacak oylamada kim namuslu, kim şerefli ortaya çıkacak!" dedi. Bu sözler, AK Partili ve MHP'li üyelerin tepkisini çekti. Ayağa kalkan vekiller Arıtman'dan sözünü geri almasını istedi. Bunu yapmayacağını söyleyen Arıtman'a CHP'liler sahip çıktı. MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı, tepkisini "Cumhuriyet kadını profili bu mu?" sözüyle gösterdi, ardından toplantıyı terk etti. AK Parti Samsun Milletvekili Suat Kılıç, "Bu sözleri geri almayan terbiyesizdir." ifadesini kullandı. AK Parti'nin kadın milletvekillerinden Ayşenur Bahçekapılı da, Arıtman'ı sert bir dille eleştirdi ve seviyesini ortaya koyduğunu söyledi. Arıtman'ın "Sen de başını kapa ve git evinin hanımı ol." demesine Bahçekapılı şu cevabı verdi: "Senin gibi olacağıma başımı gururla kaparım."

2 maddelik teklifin görüşüldüğü komisyon ilginç tartışmalara sahne oldu. CHP ve DSP'li üyeler teklif aleyhine sert açıklamalar yaptı. CHP'li Turgut Dibek teklifin Anayasa'nın değişmez 2. maddesini hedef aldığı gerekçesiyle görüşülemeyeceğini ileri sürdü. Dibek'in usul tartışmasına yönelik önergesi gündeme alınınca, tartışma bu yönde devam etti. Ancak Komisyon Başkanı Burhan Kuzu'nun oylattığı önerge 5'e karşı 16 oyla reddedildi. DSP'li Tayfun İçli, teklifle bir Anayasa suçu işlendiğini iddia etti. "Yüreğiniz yetiyorsa, teklifi, 'bu dinimizin gereğidir, türban serbesttir, herkes başını örter' diye getirin." diyen İçli, türbanın ülkeye dayattırıldığını ileri sürdü. CHP'li Mehmet Ali Özpolat, düzenlemeyle laikliğin içinin boşaltıldığını savundu. Özpolat, düzenlemede asıl sorumluluğun MHP'de olduğunu iddia ederek, "Başbakan'a ip atan Bahçeli, bu kez türban attı." dedi. Komisyon Başkanı Kuzu, daha sonra, teklifin maddelerine geçti. Buna itiraz eden CHP'li Atilla Kart, Kuzu'yu, 'sorumsuz ve ciddiyetsiz davranmak'la suçladı. "Herkes konuşacak diye bir şey mi var?" diyen Kuzu'ya, Kart, "Despot musun?" diye karşılık verdi. Kuzu, "Otur yerine, sen kimsin." diye tepki gösterdi. Kart'ın Anayasa ve İçtüzük'ün çiğnendiğini öne sürmesi üzerine Kuzu, "Vay yavrum vay!" ifadesini kullandı. Bu durum gülüşmelere sebep olurken, Kart da "Terbiyesizlik yapıyorsun" dedi. Kuzu ise "Terbiyesiz sensin. Aynen iade ediyorum. Sen öyle davranırsan söylerim." şeklinde karşılık verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious