Arızalı uçakla uçmaya zorlandım

Arızalı uçakla uçmaya zorlandım.6370
  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Onur Air’e ait uçakta istifa eden pilot, arızalı olduğunu ileri sürdüğü uçakla uçmaya zorlandığını, bunun üzerine yetkililere istifa ettiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya-Bristol seferini yapmak için bindiği Onur Air’e ait uçakta istifa eden pilot, arızalı olduğunu ileri sürdüğü uçakla uçmaya zorlandığını, bunun üzerine yetkililere istifa ettiğini belirterek, uçaktan ayrıldığını söyledi.

Kaptan pilot Uğur Aşıkoğlu, Onur Air’e ait 180 yolcu taşıyan uçağın motorunun büyük bir gürültüyle durmasına rağmen teknik ekibin olayı ciddiye almadığını, aynı uçağın olaydan kısa bir süre önce de pistte hareket halindeyken bir numaralı motorunun durduğunu aktardı. Uçuşu emniyetli bulmadığı için aynı uçağın başka bir pilot tarafından uçurulabileceğini düşünerek, yolcuları uyardığını söyleyen Aşıkoğlu, “Uçaktan indim ve uçaktan 5 metre kadar ayrıldıktan sonra aynı uçağı başka bir kaptan pilotun uçurabileceği aklıma geldi. Güvenli havacılığa inandığım için uçağa dönerek yolculara, ‘Bu uçağın kaptanıyım. Bu uçağı uçuşa emniyetli bulmadığım için uçaktan ayrılıyorum. Bu şirkette tehlikeli kararlar veriliyor’ anonsu yaparak uçaktan indim.” dedi. Bunun planlanmış bir hareket olmadığını ifade eden Aşıkoğlu, istifası ile birlikte pilot arkadaşlarının araya girmesiyle başka bir şirkette işe başladığını, ancak bu şirkete zarar vermemek için istifa edeceğini bildirdi. Alman vatandaşı olan Aşıkoğlu, Alman Pilotlar Derneği'ne üye olduğu için Alman Sivil Havacılık Kurumu'nun konuyla ilgilendiğini de aktardı.

Onur Air: İddialar doğru değil, uçak sapasağlam

Onur Air İletişim Direktörü Rauf Gerz ise pilot Aşıkoğlu’nun iddialarının gerçek dışı olduğunu savundu. Gerz, pilot Aşıkoğlu’nun iddiaları üzerine yaptığı yazılı açıklamada, “Bahse konu kişinin belirttiği olayın detayları hiçbir zaman bu şekilde gerçekleşmemiştir. Olay anı ve sonrasında yapılan tüm incelemelerde uçakta herhangi bir arızaya rastlanılmamıştır. Bu uçak o günden bu yana hiçbir arıza yaşamadan uçmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious