Arjantin bugün devlet başkanını seçiyor

Arjantin bugün devlet başkanını seçiyor .12106
  • Giriş : 28.10.2007 / 09:04:00

Arjantin'de bugün devlet başkanlığı seçimleri ve genel seçimler yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adaylardan first lady Cristina Fernandez de Kirchner seçilirse, Devlet Başkanı olan kocası Nestor Kirchner'in koltuğuna oturacak.

Uzun zamandır senatörlük yapan Christina Fernandez, 4 yıldır sürdürdüğü cumhurbaşkanlığı görevi sırasında kocasının en yakın danışmanı da olmuştu.

Devlet Başkanı Nestor Kirchner'in ülkeyi ekonomik krizden çıkarması, istihdam sağlamak için yılda yüzde 8'lik büyümeye gitmesi, ücretleri yükseltmesi birçok Arjantinlinin gözünde itibarını artırmıştı.

Halk, yüksek enflasyon ve enerji kısıtlamalarından şikayet etse de Christina Fernandez'in kocasının elde ettiği başarıyı sürdürmesini bekliyor.

Kazanırsa, Fernandez ülkede seçimle iş başına gelmiş ilk kadın başkan olacak.

Oyların yüzde 45'ini alması halinde Fernandez seçimin ilk turunda seçilmiş olacak. Kamuoyu yoklamaları, Fernandez'in oy oranını yüzde 39,5 ila yüzde 49,4 olarak gösteriyor. Rakibi eski milletvekili Elisa Carrio ise yüzde 20 oyla Fernandez'in hayli gerisinde görünüyor.

Yoklamalara göre, 2005'e kadar Kirchner'in ekonomi bakanlığını yapan Roberto Lavagna ise en fazla yüzde 19 oyla üçüncü sırada yer alıyor.

Adaylarının tümünün merkez solda olmasının, Arjantinlilerin 1990'ların serbest pazar politikalarını reddettiklerini gösterdiği bildiriliyor.

Kirchner'in 2003'te iktidara gelmesinden sonra ülkede yloksulluk azaldı, ancak halkın yaklaşık dörtte biri hala yoksul.

Arjantin'de bugün ayrıca genel seçimler de yapılıyor. Sandıkların TSİ 13.00'de açılacağı seçimlerde, 27 milyon seçmen, meclis ve senatonun yeni üyelerini belirleyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious