Arjantin'in 'ergenekoncusu' yakalandı

Arjantin'in 'ergenekoncusu' yakalandı.12201
  • Giriş : 04.11.2008 / 08:19:00

Arjantin'de "kirli savaş" (1976-1983) döneminde adam kaçırma, işkence ve genç bir Fransız kadınının ortadan yok olmasıyla suçlanan emekli binbaşı Jorge Antonio Olivera yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnsan Hakları Sekretaryasından yapılan açıklamada, Olivera'nın Buenos Aires'in kuzeyindeki Vicente Lopez banliyösünde, sokakta yakalandığı belirtildi.

Açıklamada, Olivera'nın Fransız kökenli Arjantinli Marianne Erize'nin 1976'da ortadan kaybolması, adam kaçırma ve işkenceyle suçlandığı kaydedildi.

Kaybolduğunda 22 yaşında olan Erize, siyasi olarak faal olmamasına karşın, solcu rahip Carlos Mugica için gönüllü çalışmıştı. Rahip de 1974'te aşırı sağcı gruplar tarafından öldürülmüştü. Rahibin öldürülmesinden sonra Buenos Aires'ten kaçan Erize, San Juan'da yakalanmıştı. Ortadan kaybolan Erize'nin cesedi bulunamadı.

Olivera, Fransız yetkililerinin talebiyle Ağustos 2000'de İtalya'da gözaltına alınmış, ancak Erize'nin daha sonra sahte olduğu anlaşılan ölüm belgesini göstermesinden sonra salıverilmişti.

Arjantin'deki 1976-1983 cunta yönetimi döneminde, solcu muhaliflerle ilişkisi olduğundan şüphe edilen binlerce kişi "kaybolmuştu".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*