Arjantin'de açan çiçek!

Arjantin'de açan çiçek!.20165
  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

Arjantin'in Başkenti Buenos Aires'te faaliyetlerine başlayan okulun resmi açılışına Türkiye'nin Arjantin Büyükelçisi de katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Arjantin'in Başkenti Buenos Aires'te faaliyetlerine başlayan okulun resmi açılışına Türkiye'nin Arjantin Büyükelçisi Şürü Tufan, Arjantin Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Enrique Martin Martinez, bakanlığın Özel Okullar Sorumlusu Luis Liberman ve Diyanet İşleri Başkanı Jose C. Cardoso ile çok sayıda üst düzey yetkililer katıldı. Açılışta öğrenci velileri de hazır bulundu.
Açılış töreninde bir konuşma yapan Bakan Yardımcısı Martinez ve Özel Okullar Sorumlusu Liberman, Türk müteşebbisleri ülkelerinde görmekten duydukları memnuniyeti dile getirirken, eğitim gibi zor bir alanı seçtikleri için Türk müteşebbislere teşekkür etti. Okulun açılmasına büyük katkı sağlayan Almanyalı Türk işadamları adına bir konuşma yapan Harun Çebi ise ülkede Herkül Koleji gibi 10 okul açmayı hedeflediklerini vurguladı.

Herkül Koleji Genel Müdürü Mansur Ömercikoğlu da okullarını teftiş eden Milli Eğitim Özel Okullar Müfettişi Encarnación Madrid'in övgü dolu raporundan bahsetti. Okul müdürü, Herkül Koleji yerine 'Türk okulu' ifadesini kullanmayı tercih eden müfettişiin yakalanan kaliteden ödün verilmemesini istediğini aktardı. Açılış kokteylinde Arjantin ve Türkiye millî marşlarının ardından Memleketim adlı şarkıyı seslendiren öğrenciler ise misafirler tarafından ilgiyle izlendi.

Faaliyetlerine 6 Mart 2006'da 90 öğrenciyle başlayan Herkül Koleji'nde Arjantinli, Bolivyali, Perulu, Brezilyali ve Türk öğrenciler eğitim görüyor. İspanyolca ve İngilizce eğitim veren okulda gelecek öğretim yılında Türkçe dersleri de başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious