Yeni ses kayıtları

Yeni ses kayıtları.12642
13.03.2014 / 07:57:57

Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçen yeni kayıtlar yayınlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Başbakan Erdoğan ile oğlu Erdoğan arasında geçtiği öne sürülen telefon konuşmasında hükümeti destekleyen gazetelerin 'MİT'ten malzeme bekledikleri' ifadesi de geçiyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında 18 Aralık günü geçtiği iddia edilen bir ses kaydı internette yayınlandı. Görüşmede, Bilal Erdoğan olduğu öne sürülen kişi, manşetlerini özetlediği hükümeti destekleyen gazetelerin "MİT'ten biraz daha malzeme istediklerini" söylüyor.
 
BUNLARI DA OKUYUN: 
 
YouTube'daki "Başçalan" isimli hesapta  yasal yollardan yapılıp yapılmadığı tespit edilemeyen yeni bir ses kaydı yayınlandı. Cumhuriyet ve Ulusal Kanal'da da yayınlanan ses kaydına ilişkin haberlerde konuşmanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edildi. Görüşmede Bilal Erdoğan, babasına hükümete yakın gazetelerin manşetlerini anlatıyor, kendisinden onay gelmesinin beklendiğini dile getiriyor. Bilal Erdoğan daha sonra bu yayınların "MİT'ten yeni malzeme" beklediklerini  babasına iletiyor.  Ses kaydını yayınlayan hesapta, görüşmenin  18 Aralık'ta yapıldığını öne sürüldü.
 
'Cemaat haddini bilecek, ciddi medya desteği lazım' 
 
Ses kaydında Bilal Erdoğan'a ait olduğu öne sürülen ses, Fethullah Gülen cemaatini işaret ederek, "Bunlar haddini bilecek. Bitecek bu iş artık, en üstüne gidene kadar bir şey yapılması lazım" diyor. Bu sözler üzerine Başbakan Erdoğan'a ait olduğu öne sürülen ses, "Bugün atılacak adımlar var zaten, iş baya şeye girecek" diyor. Erdoğan daha sonra Bilal Erdoğan'a "Ciddi bir medya desteği lazım" diyor.
 
'Gazeteler en tepeden vuracak, MİT'ten malzeme isteniyor'
 
Ses kaydında Bilal Erdoğan'a ait olduğu öne sürülen ses, "Manşetleri göreceksin inşallah. Takvim gazetesi 'Vaiz Lobisi' diye manşet attı. Sabah gazetesi 'Kaset olmadı dosya verelim.' Onlar tamamen hazır babacım. Şu an sizin talimatlarınızı bekliyorlar. En tepeden vurmaya başlayacaklar" ifadelerini kullanıyor. Erdoğan da bunun üzerine "Tamam, canım ne varsa ellerinde gireceğiz onun şeyi yok" diyor.
 
Başbakan'ın bu sözleri üzerine Bilal Erdoğan, "Hele bir de bize biraz malzeme gelse diyorlar MİT'ten" ifadelerini kullanıyor. Başbakan Erdoğan'a ait olduğu öne sürülen ses bunun üzerine, "Bakacağız, bizden malzemeye daha çok ulaşıyor işte" ifadelerini kullanıyor. 
Yeni ses kaydı: Sayıştay raporları TBMM’ye gelirse bizi duman ederler!

Yayımlanan yeni ses kaydında Nurettin Canikli olduğu öne sürülen kişi, Hasan Doğan olduğu öne sürülen kişiye Sayıştay raporları nedeniyle hükümetin zor durumda olduğunu söylüyor.  AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan'a ait olduğu öne sürülen ve Sayıştay’ın 2012 raporlarıyla ilgili bir konuşma internette yayınlandı. Kayıtta Canikli olduğu öne sürülen kişi, Sayıştay’ın kamu kurumlarını denetlemesiyle ilgili olarak, "Şu anda hükümet korumasız tam anlamıyla. Kapsamlı bir çalışma yapılması lazım çok acil" ifadelerini kullanıyor. Canikli olduğu iddia edilen kişi, parlamento adına denetim yapan Sayıştay'a kanunla verilen yetkilerin vakit geçirilmeden geri alınması gerektiğini savunuyor.

Kayıtta, Hasan Doğan olduğu öne sürülen kişi Canikli olduğu öne sürülen kişiye, “Peki Başkanım. Bizim hiç üyelerimiz yok mu? Bunlara hiç direnmiyorlar mı orada?” diye soruyor. Canikli olduğu iddia edilen kişi, “Var ama bu meslek taasubiyeti var ya, bu bürokrasi. Hepsi bizim adamımız baktığınız zaman, hepsi” yanıtını veriyor.

Ses kaydında Canikli olduğu iddia edilen kişi, “İnanılmaz şeyler olacak. Bakın bir haber sızdı Maliye Bakanlığı’yla ilgili bir o fark ettiniz mi? Maliye Bakanlığı cevap verdi buna. Sayıştay tam gelmeyen raporlarına atfen bir bilgi sızdırmışlar. Maliye Bakanlığı da cevap verdi. Afedersin  kıçı kırık bir Sayıştay denetçisi geliyor. Projeyi değerlendiriyor ve karar veriyor. Böyle bir rezalet olur mu ya?” diyor.

Yasal yollarla yapılıp yapılmadığı konusunda kuşku uyandıran kayıtta, Canikli'ye ait olduğu öne sürülen ses, "Beyefendi talimat verdi, şimdi var ya bu raporlar gelmiş olsaydı Hasan Bey” ifadelerini kullanıyor. Bunun üzerine Hasan Doğan olduğu öne sürülen kişi de, "Bizi Meclis'te duman ederlerdi" diye konuşuyor.

“Başçalan” adlı Twitter ve Youtube hesaplarından 2012’ye ait Sayıştay raporlarının TBMM’ye gelmemesine ilişkin AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan'a ait olduğu öne sürülen bir ses kaydı yayınlandı.

Cumhuriyet ve Artı 1 TV'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda internet sitesinde de duyurulan kayıtta, AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'ye ait olduğu öne sürülen ses, 2012 Sayıştay raporlarının TBMM'ye gelmediğini hatırlatıyor ve "İyi ki gelmedi. Çünkü raporlar çok berbat. Yani hükümeti ciddi anlamda..." diyor. Canikli olduğu öne sürülen kişinin bu sözlerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan olduğu iddia edilen kişi, "Buna bir çözüm bulmak lazım başkanım yaa" sözleriyle yanıt veriyor.

‘Bizi duman ederlerdi’

Ses kaydında Canikli'ye ait olduğu öne sürülen ses, "Beyefendi talimat verdi, şimdi var ya bu raporlar gelmiş olsaydı Hasan bey” ifadelerini kullanıyor. Bunun üzerine Hasan Doğan olduğu öne sürülen kişi de "Bizi Meclis'te duman ederlerdi" diye konuşuyor.

"Şu anda hükümet korumasız tam anlamıyla. Kapsamlı bir çalışma yapılması lazım çok acil" diyen Canikli, Doğan'dan "Anayasa Mahkemesi burada çok çirkin bir tavır içerisinde. En son cezayı da beyefendi içine sindiremedi" yanıtını allıyor.

Bizim hiç adamımız yok mu orada?

Kayıtta, Hasan Doğan olduğu öne sürülen kişi Canikli olduğu öne sürülen kişiye, “Peki Başkanım. Bizim hiç üyelerimiz yok mu? Bunlara hiç direnmiyorlar mı orada?” diye soruyor. Canikli olduğu iddia edilen kişi, “Var ama bu meslek taasubiyeti var ya, bu bürokrasi. Hepsi bizim adamımız baktığınız zaman, hepsi” yanıtını veriyor. "Tepeden tırnağa bu kanunu değiştirmemiz lazım" ifadelerini de kullanan Canikli olduğu öne sürülen kişi, "Eski sisteme geçmemiz lazım. 2013 raporlarında müthiş şeyler varmış" diye konuşuyor.

‘Zamanımız çok daraldı’

Hemen çalışma başlatmaları gerektiğini anlatan Canikli olduğu iddia edilen kişi,  "Zaman daraldı, zamanımız çok daraldı" diye uyarıda bulunuyor. Bu sözler üzerine Doğan olduğu öne sürülen kişi, "İleride herkesi mahkemelerde süründürürler başkanım" yanıtını veriyor.

‘Kıçı kırık Sayıştay denetçisi’

Ses kaydında Canikli olduğu iddia edilen kişinin, “İnanılmaz şeyler olacak. Bakın bir haber sızdı Maliye Bakanlığı’yla ilgili bir o fark ettiniz mi? Maliye Bakanlığı cevap verdi buna. Sayıştay tam gelmeyen raporlarına atfen bir bilgi sızdırmışlar. Maliye Bakanlığı da cevap verdi. Afedersin  kıçı kırık bir Sayıştay denetçisi geliyor. Projeyi değerlendiriyor ve karar veriyor. Böyle bir rezalet olur mu ya?” demesi dikkat çekiyor. 

Başbakan'a atfedilen yeni kayıt, konu Sabah-ATV'nin satışı

Başbakan Erdoğan ile damadı Berat Albayrak arasında geçtiği iddia edilen, Sabah ATV grubunun satışına ilişkin yeni bir ses kaydı yayınlandı. Twitter ve Youtube’da “Başçalan” isimli hesaptan paylaşılan bir ses kaydında,  Başbakan Tayyip Erdoğan olduğu iddia edilen bir kişi ile Başkan Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak olduğu iddia edilen kişi arasında Sabah ve ATV’nin satışına ilişkin bir konuşma geçiyor.

Ses kaydında Başbakan Erdoğan olduğu öne sürülen kişi,  Sabah-atv grubunun da sahibi olan Çalık Holding'i yakın zamana kadar CEO olarak yöneten Berat Albayrak olduğu iddia edilen kişi ile Sabah ve ATV’nin Ahmet ve Ethem adlı işadamlarının ismi kullanılarak alınması ve ortaklık sözleşmesinin yeniden imzalanması hakkında konuşuyor.

Kayıtta Başbakan Erdoğan olduğu öne sürülen kişinin yakınlık kurduğu işadamlarının aracılığı ile kanal yönetiminde söz sahibi olduğu savunuluyor.

YouTube'daki "Başçalan" isimli hesapta ve Cumhuriyet ile Sözcü gazetelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda internet sitesinde  duyurulan ve yasal yollardan yapılıp yapılmadığı kuşku yaratan yeni bir ses kaydı yayınlandı.

Kayıtta Berat Albayrak olduğu öne sürülen kişi, El Cezire’nin Türkiye’de kurmak istediği TV kanalına ilişkin olarak Başbakan Erdoğan olduğu öne sürülen kişiye teknik bilgiler sunuyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan ile damadı arasında geçtiği öne sürülen ses kaydında sıklıkla Katar’a gitmenin şart olduğu konuşuluyor. Ses kaydında, Sabah ve ATV’de yüzde 25 hisse sahibi olan Katarlı Lusail International Media Company ile yapılacak bir sözleşmenin hayli zorlu olduğu belirtiliyor.

Ses kaydında Berat Albayrak oluğu öne sürülen kişi, hukuki risklerden bahsederek önlem alınmasında ısrar ediyor ve Katar’ın yazılı onayı olmadan hiçbir sözleşme yapılamayacağını, yazılı onay alınması gerektiğini vurguluyor.

Başbakan Erdoğan olduğu öne sürülen kişi ise “Ahmet bey dedi. El Cezire’nin başındaki Samir mi ne varmış, yani bir gidip görüşsek, dedi. Hatta gerekirse orada görüşebiliriz dedi” diyerek 10-15 gün içinde bu konuyu şahsen çözmek için kendisinin gideceğini belirtiyor.

Berat Albayrak olduğu iddia edilen kişi “Tabii onlar için rakam küçük bir rakam, ama siyeseten burada olmak onlar açısından olumlu da bir süreç” diye ekliyor.

Ses kaydında, Başbakan Erdoğan olduğu öne sürülen kişi, El Cezire’nin ayrıca Türkiye’de spor kanalı açmayı düşündüğünü hatırlatıyor.

Albayrak olduğu iddia edilen kişi kayıtta, El Cezire’nin Türkiye’de başarısız olduğunu ve farklı medya girişimleriyle ilgili ayrı planları olduğunu belirtiyor, yapılacak olan sözleşmenin çok ağır bir sözleşme olduğunu vurguluyor ve karşı tarafın pek çok konuda yüzde 51’lik hakkı olduğunu, yüzde 25’i yenilemek gerektiğini ifade ediyor.

Ses kaydına göre Başbakan Erdoğan olduğu öne sürülen kişi, eski AKP  İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün oğlunun sünneti nedeniyle cumartesi günü (14 Eylül 2013) İstanbul’da olacağını ve detayları pazar günü konuşabileceklerini söylüyor.

Berat Albayrak olduğu öne sürülen kişi, “Çıkmayacaksa da mevcut yapı ile ilgili şey olabilir dedi. Olmadı bu yüzde 25’i Ethem beyler üzerinden yaparız, direkt onlarla ilişkilendiririz. O onu çözer. Vadesi yapısı gibi bir formül üretmişti aslında. O da çok mantıklı bir formül, hani vadesiydi ödemesiydi, onun karşılığı durumunda. O iradeyi aldıktan sonra gerek Ahmet Bey, gerek Ethem Bey olur kimse onun adını koyabilir diye baktık” diye olası planlamayı anlatıyor.

Berat Albayrak ayrıca “Binali Bey Ahmet Bey'le görüştüler cumartesi günü. Rakamsal olarak tedarik noktasında kendi yükümlülük tarafını karşılıyor. Ahmet Bey'le de ben perşembe günü görüştüm. Başbaşa mutabık kaldılar. Çoğunluğunu önümüzdeki haftaya kadar halledecekler” diyor

AKP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olmak için Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı'ndan istifa eden Binali Yıldırım'ın adı, Sabah-ATV grubunun satın alınması için işadamlarından 600 milyon dolarlık havuz oluşturulmasına ilişkin dinleme tapelerinde de geçmişti.

Kayıtlarda geçen "Ethem Bey"in TMSF'nin el koyduğu SkyTürk360-Akşam grubunu satın alan Ethem Sancak, Ahmet Bey'in de Çalık Holding'in sahibi Ahmet Çalık olduğu tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*