Arka sayfa Reha'ya teslim

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Daha önce Hıncal Uluç'a tam sayfa veren Zafer Mutlu bu kez Reha Muhtar'a gazetenin bir sayfasının tamamını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bir gazetenin arka sayfasının tamamının bir yazarı verilmesi bab-ı ali'de ilk kez deneniyor.

Zafer Mutlu'nun 'Ben daha önce Hıncal Uluç'a da tam sayfa vermiştim. O fikir tuttu. Fakat o'nun sayfası içerideydi. Reha Muhtar'a gazetenin arka sayfasını tamamen veriyorum.' dediği belirtiliyor.

Peki bu anlama geliyor?

Böylece Reha Muhtar, Hıncal Uluç'tan sonra sayfası olan ikinci yazar
oldu.

Bu aynı zamanda Reha Muhtar'ın gazetenin kimliği üzerinde de etkili olması anlamına geliyor. Çünkü gazeteyi arkadan okuma alışkanlığının yaygınlığı gözönüne alındığında okurlar, gazetenin ilk sayfasından sonra Reha Muhtar'ın sayfasını okuyacaklar.

Peki Reha Muhtar ne yapacak, nasıl bir arka sayfa yapacak?

Reha Muhtar'ın yakın çevresiyle paylaştığı görüşler şöyle: ' Gazetelerin arka sayfaları kimliksiz. Bazen orada bir dünya haberi, bazen teknoloji, bazen bir yaşam haberi oluyor. Gazetelerin arka sayfasında ne var diye bana sorsanıza ben cevap veremem. Ben yeni bir arka sayfa konsepti getireceğim. Artık arka sayfanın da bir kimliği olacak. Okur orada ne olduğunu bilecek. Yazı da yazacağım, fotoğraf da yayınlayacağım. Benim imzamı attığım bir sayfa olacak.'
Reha Muhtar'ın yakın çevresine göre o, yapacaklarını böyle özetliyor.


PEKİ YA ARKA SAYFA GÜZELİ?

Gazetelerin arka sayfa güzeli, gazetenin manşeti gibi önem kazanmaya başladı. Mesela Hürriyet'te arka sayfa güzeli'ni bizzat Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök seçiyor.

Cumhuriyet'in gazetede arka sayfa güzeli için köşe açması başlı başına olay olmuştu.

Orada kimin hangi fotoğrafının yayınlanacağına karar vermek, gazeteyi yönetme iktidarının çok önemli bir mütemmim cüz'ü.

HABERTÜRK'ün aldığı bilgilere göre Vatan'ın arka sayfa güzeli'ni Reha Muhtar seçecek.

Reha Muhtar oraya girecek güzeli seçmekle kalmayacak, fotoğrafını yayınladığı arka sayfa güzeli için bir de yazı yazacak. O resmin neden orada olduğunu, o fotoğrafın kafasında yarattığı düşünceleri de yazacak. Böylece arka sayfa güzeli yazısı diye bir metin de yazmaya başlayacak Reha Muhtar.

Özet olarak, Reha Muhtar Vatan'da sadece arka sayfayı almadı, arka sayfa güzeli'ni de aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious