Arkadaşınızı seçerken dikkat edin

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Arkadaş grupları, sakin bir genci bile kavgacı biri yapabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Ergenlik çağı çocuklarının arkadaşları ile bir arada olmak ve gruba ait olmalarını kolaylaştıracak şeyler yapmaları son derece normaldir. Ergenlik çağı boyunca arkadaşların önemi ve etkisi sürekli artar ve genellikle arkadaşları memnun etmek anne-babayı memnun etmekten daha önemli hale gelir."
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, 'Arkadaş grubu' teriminin genellikle de ergenlik çağı çocuklarından bahsedilirken, birbiri ile yakın yaşlardaki insanları ifade etmek için kullanıldığını söyledi. Arkadaş grubu baskısıyla sakin bilinen gençlerin bile biranda değişebildiğine dikkat çeken Dr. Erdoğan; "Bu durum çocuğun yaşamında en büyük söz hakkına sahip olmaya alışık olan anne-babalara zor gelebilir. Ancak gençlerin nasıl bir yetişkin olacakları konusunda kendi fikirlerini netleştirmeye çalışmaları da doğaldır. Sonuçta ise çoğu ailenin verdiği değer ve inançları muhafaza etmektedir. Giyim kuşam, dış görünüm ve görüşlerinde büyük olasılıkla arkadaş grupları neyi benimserse onu benimseyeceklerdir. Örneğin arkadaşları hangi pop grubunu seviyorsa ergenlik çağındaki çocuğunuz da o grubu sevecektir, ya da arkadaşları sadece beyaz eşofman veya belli bir mont giyiyorsa çocuğunuz kendisine de aynısını almanızı isteyecektir." diye konuştu.

GENÇ İÇİN ARKADAŞLARINDAN FARKLI OLMAKTAN DAHA KÖTÜ BİRŞEY YOKTUR

Gençlerin sık sık arkadaş grubu etkisinden bahsetiklerini belirten Dr. Erdoğan, örneğin bir gencin sigaraya başlamak istemediği halde arkadaşlarının bu konuda etki yapabileceğini kaydetti. Zararlı alışkanlıklar konusunda okulda iyi bir eğitim verilmesi ve bu eğitimin aile ve yakınlar tarafından da güçlü bir şekilde desteklenmesiyle gençlerin bu etkiye direnmelerini sağlayacağını vurgulayan Erdoğan şöyle devam etti:

"Genç bir insan için arkadaşlarından farklı olmaktan ya da onların önünde utandırılmaktan daha kötü birşey yoktur. Bu durum onlarla aynı giysileri giymenin ötesine de geçebilir. Örneğin arkadaşlar arasında vücuda dövme yaptırma modası varsa ergenlik çağındaki çocuğunuz dövme yaptırmasına izin vermeniz için size yalvarabilir veya daha da kötüsü size hiç aldırmadan gidip istediğini yaptırabilir. Arkadaş grubu birçok nedenden dolayı önemli olabilir. İlk olarak, gençler henüz ailenin dışına çıkmaya başlamışlardır ve neye inanacakları ve nasıl bir tutum benimseyecekleri konusunda halen büyük belirsizlikler yaşamaktadırlar. Yeni değerlere ve yaklaşımlara ihtiyaçları vardır, dolayısıyla da ailelerinin sunduğundan farklı seçenekler bulmak amacıyla arkadaş grubuna dönerler. Ayrıca, gençler zamanlarının çoğunu çeşitli gruplar içinde geçirirler (okulda, spor aktivitelerinde veya diğer boş zaman aktivitelerinde). Dolayısıyla grup değerleri ve davranışı çok etkili olabilmektedir. Bunun yanında, yetişkin olma sürecindeki gençler cinsel davranışlar, alkol, sigara vb. konularda denemeler yaparlar. Yeni birşeyle karşılaştıklarında arkadaş gruplarının kendilerine rehberlik etmesini beklerler."

ÇOCUĞUNUZA KENDİ SEÇİMLERİNİ YAPABİLME ŞANSINI VERİN

Anne-babalara ergenlik çağındaki çocuğun bir arkadaş grubuna ait olmak zorunda olduğunu ve onlardan farklı olmaya zorlanmanın üzerinde büyük bir stres oluşturacağını kabul etmeleri gerektiğini dile getiren Uzman Dr. Ayten Erdoğan, ebebeynlerin belli bir saç modelinin ya da pırıl pırıl boyalı ayakkabıların çok iyi olduğunu düşünebileceğini, ama çocuğun saçı ya da ayakkabısından dolayı alaya alınmasını istemeyeceklerini belirtti. Bu gibi konularda mümkün olduğunca çocuğun kendi seçimlerini yapabilmesine izin verilmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, "Buna karşın örneğin vücuda yapılan dövmeler gibi kalıcı değişiklikler farklıdır elbette. Çocuğunuza bunların, saçını turuncuya boyatmak veya kazıtmak gibi sonradan değiştirebileceği şeyler olmadığını izah edin. Tamamen karşı olduğunuz birşeyse, anne-baba olarak çocuğunuza bunu yaptırmaması konusunda ısrar etme hakkına sahipsiniz. Ergenlerin de belli sınırlara ihtiyacı vardır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious