'Arkamda icazet alacağım hiçbir derin güç yok'

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin 6. olağan kurultayında güven tazeledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağım, solum, önüm ve arkamda icazet alacağım hiçbir derin güç yok.” mesajını veren Yazıcıoğlu, hükümete de Futbol diliyle yüklendi.

İktidarın dış politikadan eğitime kadar birçok alanda taviz verdiğini savunan Yazıcıoğlu, hırsızlara, bölücülere ve çetecilere demokrasi geldiğini; ancak başörtüsü, Kur’an kursları ve imam hatiplerin unutulduğunu söyledi. Yazıcıoğlu eleştirilerini şu sözlerle dile getirdi: “Ben bir ileri, bir geri gitmem! Bugün söylediklerimi iktidara gelince unutmam! Futbol oynamadığım için, sıkışınca en önemli konularda mutabakat lazım diye topu taca atmam. Çözerim dediğim meseleleri çözerim, çalım atmayı bilmem, topu aldığım zaman direkt kaleye giderim. Halbuki bu hükümet, dört yıldır ya topu taca atıyor, ya da millete çalım atıyor. Millet gol atacak iktidarı bekliyor.”

Ekonomide söylendiği gibi bir büyümenin olmadığını savunan Muhsin Yazıcıoğlu, iç ve dış borçlanmanın sürekli arttığını ileri sürdü. Türkiye’de hukuk sisteminin altüst olduğunu ileri süren BBP Genel Başkanı, Van Savcısı’nın meslekten ihraç edilmesini ‘ağır ve ölçüsüz bir karar’ olarak yorumladı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun kararını eleştiren Yazıcıoğlu, “Bu ülkede çeşitli iddianameler hazırlandı. Bu ülkede gencecik insanlar hayali iddialarla, idamla yargılandı. Yıllarca hücrelerde yattılar, işkence gördüler. Sonunda aklanıp çıktılar. Peki o iddianameleri hazırlayanlara ne oldu?” diye sordu. Yazıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in irtica çıkışına da tepki gösterdi. Bu tür konuşmaların Harp Akademisi’nde yapılmasını eleştiren Yazıcıoğlu, adres olarak Milli Güvenlik Kurulu, Meclis ya da Bakanlar Kurulu’nu gösterdi. İrtica kampanyasını ‘tehlikeli bir senaryo’ olarak değerlendiren BBP lideri, “Bu ülkede irticanın tarifi yoktur. Demokrasinin, laikliğin, cumhuriyetin tarifi yoktur. Yazık ki bu ülkede daha çok din tersinden istismar edilmiştir. Din istismarı var diyerek yüce İslam dinine cephe alınmıştır. İrtica ile mücadele ediyoruz derken, gençlerimiz, istikbalimiz kaybedilmiştir.” görüşünü dile getirdi. Yazıcıoğlu, Türkiye'de ayrımcılığı körükleyenlere de sert çıktı: “Dün birdik, yarın da bir olacağız. Biz Türkmen’iz, Kürt’üz, Laz’ız, Boşnak’ız, Alevi’yiz, Sünni’yiz. Kısacası biz hep beraber büyük Türk milletiyiz.”


Orakoğlu, BBP yönetiminde

BBP’liler, 5 bin kişilik Atatürk Kapalı Spor Salonu’nu hınca hınç doldurdu. Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer ve annesi Fidan Yazıcıoğlu da kongrede hazır bulundu. BBP lideri partililerle selamlaştıktan sonra annesinin yanına giderek elini öptü.

Yazıcıoğlu, “Başbuğ Muhsin” şeklinde slogan atan delegelere müdahale ederek “Lütfen bunu söylemeyin.” diye uyardı.

12 Eylül darbesinden sonra idam edilen ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun babası Necmi Pehlivanoğlu partililer tarafından uzun süre alkışlandı. 27 Mayıs darbesini yapan Milli Birlik Komitesi Üyesi Ahmet Er’in kongreye gönderdiği ‘Çanakkale Güvercinleri’ tablosu da salonu coşturdu.

Yenilenen 80 kişilik MKYK’ya 51 yeni isim girerken, yüzde 30 gençlerden oluştu. Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu da yönetime girenler arasında yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious