Arnavutluk'ta başörtü serbest

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Arnavutluk'ta hükümet ile rektörü karşı karşıya getiren başörtü sorununda Tiran, başörtü özgürlüğünden yana tavır koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Rektör Kukeli'nin bu adımı ardından Behiye Hoca, Arnavutluk Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirip okuma hakkının verilmesini istedi.

Bahai mezhebine mensup Rektör Kukeli, AMÜ'nün laik bir üniversite olduğu ve başörtülü öğrencilerinin okumayacaklarını iddia etti. Bunun ardından Rektör Kukeli, Behiye Hoca'ya iki hafta süre verdi. Başörtüsünü dini inançları gereği giydiğini belirten Behiye, "Demokratik bir ülkede herkesin okuma hakkı vardır. Hristiyan öğrenciler haç takarlar iken biz neden başörtü takamayalım. Eğer okuma hakkım verilmeyecek ise, durumu uluslararası mahkemelere göndereceğim." dedi.

Arnavutluk Diyanet İşleri Başkanı Selim Muça, AMÜ Rektörü Kukeli'nin tavrının asırlardan beri ülkede var olan dinlerarası diyaloğa ve hoşgörüye bir darbe olarak niteledi. Muça, ayrıca durumu mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

İktidardaki Demokrat Partisi'nden bir yetkili, "Başbakan Sali Berişa bu duruma uygun bir çözüm bulamazsa o zaman AMÜ Rektörü ile milletvekilleri, Durus Belediye Başkanı ve Valisi arasında bir seçim yapmak durumunda. Biz serbest düşünce ve özgürlüğün yanındayız." şeklinde konuştu.

Tartışmaların odağındaki Behiye Hoca da Arnavut hükümetinden olumlu cevap aldığını ve haftaya eğitimine normal şartlar altında kıyafetini değiştirmeden devam edeceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious