Arnavutluk'ta seçime girecek partiler

Arnavutluk'ta seçime girecek partiler.7296
  • Giriş : 30.04.2009 / 14:18:00

Arnavutluk Merkez Seçim Komisyonu, 28 Haziran'da yapılacak genel seçime katılacak siyasi partilerin listesini bugün onaylayarak açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

28 Haziranda yapılacak seçime katılması kesinleşen parti sayısının 45 olduğu açıklandı.

Nüfusunun yüzde 70'i Müslüman olan ülkede, adında "Müslüman" ifadesi olan bir partinin de seçime katılacak olması dikkati çekti. "Müslüman Birliği Demokratik Partisi"nin lideri Sabri Yahay, ilk kez bir genel seçime katılacaklarını belirterek, ülkede yaşayan tüm Müslümanların oylarına talip olduklarını söyledi.

Seçime katılacaklar arasında, Genel Başkanlığını Kimet Fetau'nun yaptığı ve Arnavutluk'ta yaşayan Makedon azınlığın temsilcisi "Entegrasyon İçin Makedon İttifakı"nın yer alması da siyasi gözlemciler tarafından "sürpriz" olarak değerlendirildi.

Arnavutluk'un 140 sandalyeli parlamentosunun yeni üyelerinin belirleneceği seçimler öncesinde sağ ve sol görüşlü partiler kendi aralarında "seçim koalisyonu oluşturma" görüşmelerini de sürdürüyorlar. Kurulacak seçim koalisyonlarının seçim tarihinden en geç 45 gün önce Merkez Seçim Komisyonuna bildirilmesi gerekiyor.

Arnavutluk'ta 3 Temmuz 2005 tarihinde yapılan genel seçimde sağ eğilimli "Demokratik Parti" tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde etmeyi başarmıştı. 28 Haziranda yapılacak yeni genel seçimin ise iktidar partisi ile muhalefet arasında son derece çekişmeli geçmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*