Arnavutluk'ta yerel seçimler başladı

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Arnavutluk'ta bugün 2 milyon 887 bin 940 seçmen yerel seçimler için sandık başına gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bin 40 erkek adaya karşı yalnızca 33 kadının seçilme hakkını kullanması dikkat çekiyor.

Seçime sağ ve sol koalisyona ayrılmış iki grup girecek. Sağ koalisyonu, başbakan Sali Berişa'nın Demokratik Parti (DP) başında olmak üzere, Cumhuriyet Partisi (CP), Yeni Demokratik Parti (YDS), Insan Hakları Birliği Partisi (İHBP), Demohrıstiyan Partisi (DHP), Demoratik Birliği Partisi (DBP), Ulusal Kalkınma Hareketi Partisi (UKHP) ve Agrar Partisi (AS) yer alıyor. Sol koalisyonda ise, şu anki Tiran Belediyesi Başkanı olan Edi Rama'nın Sosyalist Partisi (SP), Sosyal Demokrat Partisi (SDP), Entegrasyon için Sosyalist Hareketi Partisi (ESHP), Sosyal Demokrasi Partisi (SDP) ve Demokratik Aleansı Partisi (DAP) yer alıyor.

Bugünkü seçimlerde en büyük yarış, SP başkanı Edi Rama'nın DP milletvekili ve eski İçişleri Bakanı Sokol Olldashi'nin yarışacağı Tiran belediye başkanlığında yaşanacak. Edi Rama üst üste üçünü kez başkanlığa gelmek istiyor. İçişleri Bakanlığı görevinden istifa eden Olldashi de ülkenin en büyük belediyesinin başına geçmek istiyor. Şimdiye kadar yapılan anketler iki adayın da hemen hemen eşit şansa sahip olduğunu gösteriyor.

Arnavutluk'taki yerel seçimler, tarih belirleme sürecindeki anlaşmazlıklar nedeniyle uzun süre gündemde kalmıştı. Daha önce 20 Ocak'ta yapılması planlanan seçimler; sağ ve sol blok arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bugüne ertelenmişti. SP lideri Edi Rama ve onu destekleyen diğer sol parti liderleri, hazırlıklarının tamamlanamayacağı gerekçesiyle seçimlerin 20 Ocak tarihinde yapılamayacağını öne sürmüştü. Sol koalisyon ise, karşı tarafı Arnavutluk'tan ayrılan mültecilerin yerine oy kullandırarak seçim sonuçlarını değiştirmeye çalışmakla suçlamıştı.

Seçimler, yerel ve yabancı olmak üzere 4 bin 260 gözlemci tarafından takip edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious