Arnavutluk'ta Yunan etkisi artıyor

Arnavutluk'ta Yunan etkisi artıyor.9322
  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Arnavutluk Ortodoks Kilisesi, tamamen Yunanistan'ın eline geçerken ülkenin güneyinde kurulan bir Yunan radyosu, bazı bölgelerin Yunan toprağı olduğu propogandasını yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1991 yılında, Komünizm rejiminin yıkılmasıyla Yunan vatandaşı olan Arnavutluk Ortodoks Kilisesinin lideri Anastasios Yanullatos, ülkenin Güney bölgesindeki bütün kiliselerden sorumlu olan makama bir Yunan yetkilisini atadı. Yanullatos, göreve geldikten sonra da Arnavut şehirlerindeki bütün kiliselerde Yunan etkisini artırmaya çalışmıştı.

Yeni atanan Dhimitris Sineimatis, Gjirokastra, Permet, Tepelena ve Saranda şehirlerinin kiliselerini yönetecek. Sineimatis'in görev teslimi, "San Vllahi" kilisesinde yapılırken Arnavutluk Kilisesinin lideri Anastasios Yanullatos, burada yaptığı konuşmada "kilisenin, halkın hayatını olumlu etkilediği ve yeni bir papazın gelmesi ile kilisenin daha organizeli bir şekilde işleyeceğini" belirtti.

Diğer taraftan, Arnavutluk'un Güney bölgesinde de Arnavutça yayını yapan bir Yunan radyosu yayına başladı. Yayınlarında ismini açıklamayan radyo, Arnavutluk'un güneyindeki Vorio Epir bölgesinin, bir Yunan toprağı olduğu ve kısa bir zamanda da Atina'nın yönetimine geçeceğini savunuyor.

Radyo, Arnavut polisinin bu bölgede yaşayan Vorio Epirli Yunanlara yönelik şiddet uyguladığı ve bu toprakların Yunan askerlerinin kanıyla kurtarılmış olduğunu öne sürüyor.

Radyonun, genellikle Arnavutluk ve Arnavutlara yönelik hakaret edici ifadeler içeren eski şarkıları yayınlıyor. Arnavut otoriteleri ise, konu ile alakalı henüz bir açıklama yapmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious