AROG, Fransız 'Rrrrrr'ın kopyası mı?

AROG, Fransız 'Rrrrrr'ın kopyası mı?.20184
  • Giriş : 12.12.2008 / 19:23:00

A.R.O.G filmiyle, 2004 yapımı Fransız komedi filmi "RRRrrrr" arasındaki şaşırtıcı benzerlikler sinema severlerin dikkatinden kaçmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mega Magazin programının iddiasına göre "A.R.O.G" ile 2004 Fransız yapımı "RRRrrrr" adlı komedi filmi şaşırtıcı bir şekilde birbirine benziyor.

Alain Shabat''ın yönettiği Marina Fois ve Gerard Depardieau'nun başrolde oynadığı ve taş devrinde geçen "RRRrrrr" filmi Fransa'nın tüm zamanlarda en çok izlenen üçüncü komedi filmi. Ülkemizde de sinemalarda ve TV'de gösterildi.

Bu iki filmi izleyenler benzer sahnelerle karşılaşınca şoke oldular.

İşte iki filminin şaşırtıcı benzerlikleri;

-İki film de taş devrini günümüz esprileriyle ti'ye alıyor.

-"A.R.O.G"da Arif'in fragmanlarda da yer alan meşhur dinozorla yüzyüze karşılaşma sahnesinin aynısı "RRRrrrr"da da var.

-"A.R.O.G"da iki kabile arasında çekişme var. "RRRrrrr"da da iki kabile arasında çekişme var. "A.R.O.G"daki iki kabile çekişmeyi sonlandırmak için Futbol maçı yapıyorlar. "RRRrrrr"da da iki kabile aralarındaki çekişmeyi bitirmek için voleybolu andıran geyikbol maçı yapıyorlar. Bu maçların sonunda oyuncuların sevinçleri de birebir aynı.

-"A.R.O.G"daki isimler de benziyor. İki filmde de Kaaya adlı karakter var. "A.R.O.G"da Nil Karaibrahimgil "Mimi"yi, "RRRrrrr"daki baş kadın karakterin ismi Higi...

-İki filmde de rakip kabilelerin çocukları birbirine aşık.

-İki filmde de başroldeki erkek oyuncular maymunla yakınlaşma içine giriyorlar.

SAVAŞ AY: HOKKABAZ ÇALINTI DEMİŞTi

Öte yandan Cem Yılmaz'ın 2006 yılında vizyona giren Hokkbaz filmi için de Gazeteci Savaş Ay çalıntı iddiasında bulunmuştu. Savaş Ay, Cem Yılmaz'ın Hokkabaz filmini izledikten sonra kendisinin kaleme aldığı ve Akşam Gazetesi'ndenki köşesinde de yayınladığı "Şeytan Torbası" adlı senaryodan çalıntı olduğunu iddia etmişti.

Ay'ın bu iddiasının üzerine Cem Yılmaz, "Hokkabaz" filminin senaryosuna ilişkin bilirkişi raporu almış. Bilirkişi raporunda, filmin Savaş Ay'a ait "Şeytan Torbası" adlı senaryodan tamamen farklı olduğunun tespit edildiği açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*