Arsenikli su tartışması belediyeyi susuz bıraktı

Arsenikli su tartışması belediyeyi susuz bıraktı.7649
  • Giriş : 26.06.2009 / 12:37:00

Uşak'ın Bölme beldesinde arsenik oranı yüksek bulunan su kuyusu, Uşak Sağlık Müdürlüğü ekiplerince mühürlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

3 bin kişinin yaşadığı Bölme beldesine su sağlayan iki kuyudan birinin önceki gün mühürlenmesinin ardından, tek kuyunun ihtiyacı karşılayamaması nedeniyle beldenin büyük bölümüne su verilemedi.

Kapatma kararına itiraz eden Bölme Belediye Başkanı Gülperi, gazetecilere yaptığı açıklamada, halka arsenikli su içirmediklerini, sudaki arsenik oranıyla ilgili tartışmaların beldeyi susuz belirterek, şunları kaydetti:

''Beldeye su veren iki içme suyu kuyumuz var. Bu kuyulardan günde 450 ton su alıyor ve beldeye veriyoruz. Bu kuyulardan birinde arsenik oranı 6 mikrogram, diğerinde 25 mikrogram. Yani ikinci kuyunun arsenik oranı yasal sınırın üzerinde. Kapatılan kuyunun suyunu diğer kuyu suyu ile karıştırarak arsenik oranını düşürüyorduk. Elde edilen veriler, iki kuyu suyunun birleştirilmesinin ardından arsenik oranının 8 mikrograma düştüğü şeklinde. Tüm dünyada uygulanan en basit ve etkili yöntemi uyguluyoruz. Suyun arsenik oranını düşürmek çok pahalı bir yöntem. İki kuyunun suyunu karıştırıyor ve içilebilir suyu halkımıza veriyoruz. Elimizde iki kuyudan ve depodan alınmış tahlil sonuçları var.''

Kuyunun mühürlenmesinin yanlış olduğunu savunan Gülperi, ''Elimizde raporlar var, kuyunun kapatılması yanlış. Bu siyasi bir komplo. Belde susuzluktan kırılıyor. Amaç halkı susuz bırakmak'' dedi.

Gülperi, beldede seçimi kaybeden muhalif partilerin bu konuda sürekli şikayette bulunduğunu iddia ederek, şöyle konuştu:

''İzmir'de geçen yıl bu tartışmalar uzun süre yapıldı. Halkı susuz bırakmak yerine 'Suyu içmeyin, kullanın' diye uyarırsınız. İzmir'de su arsenikliydi, musluklar kapatıldı mı? Halk kullanma suyunu musluktan aldı, içme suyunu satın aldı. Beldemizde şu an kullanma suyu bulmak imkansız. Hayvancılık ve tarımla uğraşanlar perişan. Hayat felç oldu. Bu yanlıştan bir an önce dönülmeli. Halka işkence etmenin anlamı yok. Beldenin içme suyu sorununu çözmek için yeni kuyular açıyoruz ama yeni kuyu bir günde açılmıyor. Yeni kuyu açılana kadar uygulama durdurulmalı.''

Uşak Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı da Musluk Gölü mevkisi ve Gülşen Küçükkaylak'a ait marketten alınan su örneklerinde arsenik oranının yasal sınırın üzerinde olduğunun tespit edildiğini, ilgili yönetmelik hükümlerine göre kuyunun mühürlendiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*