Arslan, hakim karşısına çıkıyor

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

İkinci Dairesi üyelerine silahlı saldırı düzenleyen Alparslan Arslan ve diğer 8 sanığın yargılanmasına 11 Ağustos tarihinde başlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Arslan ve diğer 8 sanık Danıştay İkinci Dairesi'ne ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılarla ilgili olarak 'anayasal düzeni cebren değiştirmeye teşebbüs' ve 'silahlı örgüt kurma' suçlarından yargılanacaklar.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR

Ankara Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Özcan tarafından hazırlanan iddianamede, Arslan için Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 314/1. maddesinde tanımlanan ''silahlı örgüt kurmak ve yönetmek'', 309. maddesinde tanımlanan ''anayasal düzeni cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs'', 82. maddesinde tanımlanan ''bir kişiyi tasarlayarak ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek'', ''4 kişiyi tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs'', 170/1. maddesinde düzenlenen ''patlayıcı atmak'', 174/1 ve 2. maddesinde düzenlenen ''patlayıcı temin etmek ve bulundurmak'', ''ateşli silahlar kanununa muhalefet'', 151. maddesinde düzenlenen ''özel ve kamu malına zarar vermek'' suçlarından cezalandırılması isteniyor.

''Kasten öldürme ve öldürmeye teşebbüs'' suçlarını düzenleyen TCK'nın 82. maddesi ağırlaştırılmış müebbet, ''anayasal düzeni cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını öngörüyor.

Örgütün kurucusu ve yöneticisi oldukları belirtilen Süleyman Esen ve Salih Kurter ile örgütün üyesi oldukları ileri sürülen Osman Yıldırım, İsmail Sağır için de TCK'nın ''anayasal düzeni cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçunu düzenleyen 309. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen iddianamede, bu sanıklar hakkında ''kasten ve tasarlayarak kamu görevinden dolayı öldürme suçuna iştirak'' suçunu düzenleyen TCK'nın 82. maddesinin 1. fıkrasının (a) ve (g) bendlerine göre ağırlaştırılmış müebbet hapis de talep ediliyor.

Aykut Metin Şükre ve Ayhan Parlak hakkında ise TCK'nın ''örgüte bilerek ve isteyerek yardım" suçunu düzenleyen, ancak ''örgüt üyesi'' olarak cezalandırma öngören 220/7. maddesi uyarınca 1'er yıldan 3'er yıla kadar hapisleri talep ediliyor.

İKİ KEZ HASTANEYE KALDIRILDI

Sincan F Tipi Cezaevi'nde bulunan Arslan, iki kez rahatsızlanarak Numune Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Arslan'ın avukatı Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda "müvekkilininin aklı dengesinin yerinde olduğunu olmadığın" ifade etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious